Zespół Szkół Publicznych w Milczy

Idź do spisu treści

Menu główne

Rok 2011/12

Archiwum

Rymanów Zdrój - 24.06.2012r.


W piękne, słoneczne popołudnie 24 czerwca uczniowie ZSP w Milczy wystąpili w zdrojowym amfiteatrze umilając niedzielne popołudnie wczasowiczom, kuracjuszom, mieszkańcom Rymanowa i okolic. W przygotowanie programu artystycznego zaangażowani byli uczniowie klas nauczania zintegrowanego, szkoły podstawowej oraz gimnazjum. Wesołe skecze, scenki kabaretowe i tańce baletowe wywołały radość i uśmiech na twarzach widzów, którzy mimo upalnego popołudnia zgromadzili się przed amfiteatrem na wodzie.
Cały program poprowadziły uczennice kl. II gimnazjum: M. Ochęduszko i K. Prajzner, zapraszając na pełne humoru i dowcipu przedstawienie. Na początku dzieci z klas 2 i 3 SP przedstawiły najmodniejsze w tym sezonie stroje na każdą okazję. Ł. Penar, Sz. Sadowski i K. Stapiński parodiowali przygotowanie „wykwintnych” dań przez Makłowicza.
W skeczu pt. „FREE STALA”  wystąpili M. Przybylski, J. Błaszczak, K. Stapiński, Sz. Sadowski. Scenki kabaretowe zniechęcające do sięgania po papierosa prezentowali P. Bąk i Ł. Penar oraz uczniowie klasy 5 SP, którzy namawiali do zerwania z paleniem papierosów i zażywaniem narkotyków, ukazując opłakane skutki tkwienia w nałogach. Wielkim zainteresowaniem cieszył się występ grupy baletowej. Chłopcy z klasy 2 SP zatańczyli w świetnej choreografii taniec łabędzi z do muzyki P. Czajkowskiego. Piosenki w języku polskim i angielskim zaśpiewały: K. Gazda, K. Prajzner, K. Rymarowicz, K. Szlemp. Występujący często byli nagradzani przez widzów gromkimi brawami.
Humorystyczny program był przygotowany tak, aby każdy mógł wybrać coś dla siebie. Nad całością uczniowskiego występu czuwała pani dyrektor B. Kozerska – Szewczyk oraz nauczyciele ZSP w Milczy. Oni również wspólnie z obsługą szkoły oraz Radą Rodziców przygotowali „małe co nieco”. Największą popularnością cieszyły się pyszne ciasta, którymi można było zajadać się do syta.
Licznie zgromadzeni przed amfiteatrem goście – widzowie oraz gromkie brawa dla bawiących ich uczniów z ZSP w Milczy świadczą o tym, że przygotowany program artystyczny podobał się i pozwolił miło i wesoło spędzić niedzielne popołudnie .


Powiatowy Turniej Rowerowy ,,Bezpieczna droga – Krosno 2012”


Dnia 29 maja 2012r. trzyosobowa drużyna szkoły podstawowej i gimnazjum z Milczy wzięła udział w Powiatowym Turnieju Rowerowym ,,Bezpieczna droga – Krosno 2012” organizowanym przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Krośnie. Honorowy patronat nad zawodami objął Prezydent Miasta Krosna Pan Piotr Przytocki, a jego współorganizatorami była: Gmina Krosno, WORD-Krosno, MOSiR-Krosno, Automobilklub Małopolski w Krośnie oraz Komenda Miejska Policji w Krośnie. Celem organizacji tego przedsięwzięcia jest upowszechnianie przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się po drogach, podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz popularyzowanie roweru jako środka transportu, rekreacji i sportu. Ideą główną jest dbałość
o bezpieczeństwo poruszania się po drogach publicznych przez dzieci i młodzież szkolną. Zadanie uczestników turnieju polegało na rozwiązaniu testu składającego się z 25 pytań oraz pokonaniu na rowerze toru złożonego z 10 przeszkód.
W konkursie wzięło udział 12 reprezentacji gimnazjum oraz 11 reprezentacji szkół podstawowych. Nasze drużyny w klasyfikacji końcowej uplasowały się na III miejscu, zdobywając pamiątkowe dyplomy, statuetki i medale. Wyłoniono również zdobywców indywidualnych, uczniów, którzy zdobyli najmniej punktów karnych. Uczeń klasy II naszego gimnazjum –Sebastian Szafran odniósł duży sukces zdobywając I miejsce wśród 36 uczestników.


Skład drużyny SP: Łucja Zajdel (klasa 4), Marlena Kijowska (klasa 5),
                              Julian   Ziemiański (klasa 6), rezerwowy Mateusz Hanus (klasa 6)


Skład drużyny gimnazjum: Sebastian Szafran(Klasa II),Paweł Kijowski(klasa I)
                                           Oskar Szuba(klasa I)

SPOTKANIE Z RATOWNIKIEM MEDYCZNYM

W dniu 10 maja 2012 roku gościem w naszej szkole był ratownik medyczny Pan Bartłomiej Wojewódka-pracownik Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego w Krośnie. To było nie tylko bardzo miłe, ale przede wszystkim bardzo ważne spotkanie, w którym wzięli udział wszyscy uczniowie naszej szkoły.
Spotkanie miało dwa etapy. W pierwszym uczestniczyli uczniowie kas I- IV, w drugim-uczniowie klas V-VI SP i I-III G. Celem zajęć było krzewienie umiejętności udzielania pierwszej pomocy, przygotowanie dzieci do wykonywania prostych czynności ratowniczych oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, w  stanach zagrożenia życia lub zdrowia. Uczniowie wysłuchali ważnych informacji teoretycznych na temat udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczyli się jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej i w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Poza tym utrwalili sobie numery alarmowe służb ratowniczych oraz zasady bezpiecznej zabawy. Zdobyta wiedza i ćwiczenia praktyczne sprawiły, że dzieci poczuły się „małymi ratownikami”.
Uczniowie klas starszych pod czujnym okiem ratownika ćwiczyli resuscytację krążeniowo-oddechową na fantomie osoby dorosłej i dziecka. Sprawdzili praktyczne umiejętności udzielania pierwszej pomocy na scenkach stymulujących wypadek rowerowy, ukąszenie przez żmiję, oparzenie, porażenie prądem i zatrucie środkami chemicznymi.
Mamy nadzieję, że spotkanie to pomogło zaszczepić ideę konieczności udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym  i nasi wychowankowie nigdy nie przejdą obojętnie obok człowieka potrzebującego ratunku. Będą wiedzieli jak mogą pomóc i być może przyczynią się do uratowania komuś życia.
Naszemu gościowi-bardzo dziękujemy za przybycie i mamy nadzieję, że spotkamy się ponownie, ponieważ taka forma zajęć jest  ważną częścią naszej pracy związanej z tematyką pierwszej pomocy przedmedycznej.

Gminny Konkurs o Puchar Dyrektora WORD w Krośnie

Dnia 8 maja 2012 roku w Zespole Szkół Publicznych w Milczy odbył się Gminny Konkurs o Puchar Dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krośnie. Wzięli w nim udział uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z terenu gminy Rymanów. Celem konkursu jest popularyzacja wiedzy z zakresy przepisów ruchu drogowego, kształtowanie nawyków właściwego uczestniczenia w ruchu drogowym, propagowanie kultury komunikacyjnej wśród dzieci i młodzieży szkolnej oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
 Konkurs składał się  z części teoretycznej i praktycznej. W części teoretycznej uczestnicy konkursu rozwiązywali test, składający się z 25 pytań dotyczących: znajomości przepisów ruchu drogowego, znaków oraz zasad udzielania pierwszej pomocy. W części praktycznej wykazywali się umiejętnością jazdy na rowerze w ,,mini miasteczku ruchu drogowego’’.
 W konkursie wzięły udział cztery reprezentacje gimnazjum –Milcza, Królik Polski, Klimkówka i Wróblik Szlachecki oraz cztery reprezentacje szkół podstawowych – Milcza, Królik Polski, Wróblik Szlachecki i Bzianka.

Wyniki drużynowe:
w kategorii szkół podstawowych
I miejsce SP Milcza
II miejsce SP Królik Polski
III miejsce SP Wróblik Szlachecki
IV miejsce SP Bzianka


w kategorii gimnazjum
I miejsce Gimnazjum Milcza
II miejsce Gimnazjum Królik Polski
III miejsce Gimnazjum Klimkówka
IV miejsce Gimnazjum Wróblik Szlachecki

Drużyny, które zajęły pierwsze miejsca, będą reprezentować Gminę Rymanów
w
finale powiatowym, który odbędzie się 5 czerwca w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowym w Krośnie. Dyplomy i nagrody ufundowane przez Gminę Rymanów i ZSP w Milczy wręczyła dyrektor mgr Beata Kozerska-Szewczyk. Wszystkim uczestnikom konkursu oraz ich opiekunom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja


Dnia 30. 04. 2012r. odbyła się akademia z okazji 221 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Została ona przygotowana przez uczniów klasy I gimnazjum, pod hasłem:,, Wolność, Naród, Ojczyzna”. W swoim wystąpieniu młodzież przypomniała okoliczności uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji, recytowała okolicznościowe wiersze. Zaprezentowana została również prezentacja nawiązująca do historii Polski.

Egzamin gimnazjalny

SPOTKANIE Z POLICJANTAMI

W dniu 20.04. 2012 roku odbyło się spotkanie uczniów naszej szkoły z nadkomisarzem Jerzym Mięsowiczem i aspirantem Bogdanem Ostrowskim-policjantami z Komendy Miejskiej Policji w Krośnie- wydział prewencji. Zajęcia zostały zorganizowane w ramach projektu ,,Bezpieczna Szkoła-Bezpieczny Uczeń’’. Spotkanie miało dwa etapy. W pierwszym uczestniczyli uczniowie kas I- III, w drugim- uczniowie klas IV-VI SP i I-III G.  Podczas spotkania pan Mięsowicz przypomniał uczniom kas I- III, zasady bezpiecznego zachowania się i poruszania po drodze oraz o konieczności zapinania pasów i noszenia elementów odblaskowych. Opowiadał o pracy policjanta, zasadach korzystania z numerów alarmowych i zwrócił uwagę na zachowanie  ostrożności w kontakcie z nieznajomym.
Podczas prelekcji uczniowie klas IV-VI SP i I-III G poznali obowiązujące przepisy prawne w sprawie nieletnich. Od 14.-17. roku życia uczniowie ponoszą odpowiedzialność prawna, a po ukończeniu siedemnastego roku życia odpowiedzialną karną. O środkach zaradczych dla dziecka decyduje sąd rodzinny. Policjant przestrzegał uczestników prelekcji, że nie warto łamać praw, bo to czyn karalny. Często młody człowiek musi zgłosić się do sądu z rodzicami, a po zakończonej rozprawie ma przydzielonego kuratora. Jego zadaniem jest sprawowanie opieki nad nieletnim, przeprowadzenie wywiadu w szkole, wśród sąsiadów na temat tej osoby.  
Policjant poinformował uczniów, że nie ma nie anonimowości w sieci, nie wolno wysyłać sms-ów z pogróżkami, czy obrażać kogoś na GG, go to są groźby karalne, a sprawców jest łatwo namierzyć. By lepiej zobrazować ten problem, podawał przykłady z życia i własnego doświadczenia. Zwrócił uwagę na zjawisko: empatii, czyli zdolności wczuwania się w stan drugiej osoby. Zapytał, czy miło jest być osobą poszkodowaną?
Czy ktoś chciałby nią zostać dobrowolnie? W dalszej części spotkania młodzież obejrzała prezentację na temat pseudokibiców i poznała ,,Ustawę o bezpieczeństwie imprez masowych’’ z dnia 20.03.2009 r. Wybrane artykuły z tej ustawy mówią o tym, jak powinni zachowywać się kibice, by nie zagrażać bezpieczeństwu innych osób, przestrzegać regulaminu. Na terenie stadionu nie wolno wnosić broni, materiałów wybuchowych, wyrobów pirotechnicznych, alkoholu, środków odurzających czy psychotropów. Za złamanie obowiązującego prawa podczas trwania imprez masowych(ok. 1000 osób) grożą kary.  Jeżeli kibic lekceważy służby porządkowe, ochronę lub przebywa w miejscu nieprzeznaczonym dla publiczności, to grozi mu kara grzywna w wymiarze od 2000-5000 zł, a jego czyn traktowany jest jako wykroczenie. Karą grzywną można być ukaranym za wnoszenie lub posiadanie alkoholu podczas imprez masowych. Policjant poinformował dziewczyny, że bardzo często robią to one, za namowa kolegów i przestrzegał przed takim zachowaniem. Środek karny w postaci zakazu wstępu na tego typu imprezy(tzw. zakaz stadionowy)może być wydany na okres od 2-6 lat. Policjant są zaliczane do przestępstw. Wówczas skazany wykonuje prace na cele społeczne w wymiarze od 20-40 godzin miesięcznie, w wymiarze od 1-12 miesięcy. Uczestnicy spotkania poszerzyli swoją wiedzę , zapoznali się z pracą policjantów w prewencji i poznawali formy właściwego zachowania kibiców przed zbliżającymi się rozgrywkami Euro 2012r.

SPOTKANIE Z NARKOMANEM

W ramach realizacji projektu "Bezpieczna szkoła" zostało zorganizowane spotkanie z byłym narkomanem panem Wiesławem. Odbyło się ono 2 kwietnia 2012 roku uczestniczyła w nim młodzież gimnazjalna z Milczy oraz zaproszona z Wróblika Szlacheckiego i Sieniawy. Celem spotkania było przestrzec przed skutkami zażywania narkotyków. Służyć temu miała historia życia pana Wiesława. Opowiedział on w przejmujący sposób jak to się stało, że zaczął zażywać narkotyki i do czego doprowadziło to jego życie. W swojej opowieści kilkakrotnie podkreślił, fakt, że narkotyki nie rozwiązywały żadnego z jego problemów, a wręcz przeciwnie, dostarczały nowych. Przestrzegł młodzież, że w nałóg brania narkotyków jest bardzo łatwo wpaść, wyjść z niego jest niezwykle trudno. Wiesław przez narkotyki stracił rodzinę, zdrowie i tylko dzięki dobrym ludziom, których w najtrudniejszym momencie życia postawił los, udało mu się pokonać nałóg. Zaznaczył kilkakrotnie, że nie wszyscy narkomanii mają tyle szczęścia co on. Wstrząsającym wyznaniem było przyznanie, że czuje się winny śmierci kolegów, którym po raz pierwszy podał narkotyki, przez co wpadli w nałóg. Młodzież w wielkim skupieniu słuchała opowieści Wiesława, widać było, że historia jego życia nimi wstrząsnęła. Miejmy nadzieję, że dzięki temu spotkaniu i temu co usłyszeli nigdy nie sięgną po narkotyki


SPOTKANIE ZE STRAŻAKAMI

W dniu 18 marca 2012 roku w ramach realizacji programu, ,,Bezpieczna Szkoła-Bezpieczny Uczeń’’ dla uczniów naszej szkoły zostało zorganizowane spotkanie ze strażakami Ochotniczej Straży Pożarnej w Rymanowie. W spotkaniu wzięli udział: Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP w Krośnie i Prezes Zarządu Oddziału Gminnego p. Jan Kilar, Prezes Zarządu OSP Rymanów p. Łukasz Buczek, Naczelnik OSP Rymanów p. Grzegorz Zawada, Sekretarz OSP Rymanów i ratownik Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego w Krośnie p. Artur Penar, strażak OSP Rymanów i ratownik p. Kamil Janowski.
Tematem spotkań była ,,Profilaktyka przeciwpożarowa oraz bezpieczne i niewłaściwe zabawy”. Strażak pan Grzegorz Zawada ciekawie opowiadał o pracy strażaka i niebezpieczeństwach, jakie niesie ze sobą ten zawód. Przestrzegał przed zachowaniami, które mogą stać się przyczyną pożarów (zabawy zapałkami, wypalanie traw) oraz pouczał, jak zachować się w sytuacji zagrożenia (pożar, burza). Uczniowie przypomnieli i utrwalili sobie numery telefonów alarmowych oraz zostali uświadomieni, że nie wolno korzystać z nich dla zabawy, dla żartu. Interesującą lekcją była możliwość poznania wyposażenia wozu strażackiego, przeznaczenia poszczególnych narzędzi i sprzętu. Uczniowie mogli przymierzyć hełm strażacki, posiedzieć za kierownicą wozu oraz z bliska posłuchać sygnału świetlno-dźwiękowego syreny strażackiej.  Z dużym zainteresowaniem oglądali aparat ochronny dróg oddechowych, który zakłada się podczas wchodzenia do zadymionych pomieszczeń. Prelekcja dla uczniów klas starszych (IV-VI SP, I-III G) została wzbogacona prezentacją multimedialną, która zawierała wiadomości nt: bezpiecznych i niewłaściwych zabaw, bezpiecznego wypoczynku na akwenach wodnych w okresie wakacyjnym, zachowania się w sytuacjach niebezpiecznych, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w wielu trudnych sytuacjach. Wykład uzupełniony był pokazem zabiegów ratujących życie przeprowadzonych pod czujnym okiem ratowników, p. Artura Penara i p.Kamila Janowskiego. Uczniowie mieli możliwość przećwiczenia sztucznego oddychania i masażu serca na fantomach. Spotkanie przyczyniło się do poszerzenia wiedzy, którą powinien znać każdy, aby uratować komuś życie. Głos zabrał również, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP w Krośnie i Prezes Zarządu Oddziału Gminnego p. Jan Kilar, który podkreślił, iż ,najważniejsza cechą strażaka jest ,,chęć służenia innym’’. Przestrzegał młodzież przed wypalaniem traw oraz podał dane statystyczne dotyczące interwencji strażaków na terenie gminy Rymanów.
Dyrektor, nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Publicznych w Milczy serdecznie dziękują Prezesowi Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP w Krośnie i Prezesowi Zarządu Oddziału Gminnego p. Janowi Kilar, oraz wszystkim strażakom za przekazanie ważnych informacji i przeprowadzenie pokazów ratowniczych w szkole. Mamy nadzieję, że wiedza przekazana przez nich zostanie w umysłach dzieci na długi czas, a przestrogi i dobre rady być może zostaną wykorzystane w życiu codziennym.


Na stole święcone, a obok baranek, koszyczek pełny barwnych pisanek i tak znamienne w polskim krajobrazie w bukiecie srebrzyste, wiosenne bazie. Zielony barwinek, fiołki i żonkile barwami stroją uroczyste chwile. W dom polski wiosna wchodzi na spotkanie, gdy wielkanocne na stole śniadanie.

Droga Krzyżowa


Śpiąca Królewna

29.03.2012 r. dzieci ze Szkoły Podstawowej obejrzały premierowe przedstawienie Moskiewskiej Rewii na Lodzie, która zaprezentowała fantastyczne baśniowe widowiskko oparte na motywach baśni Charls'a Perraulta "Śpiąca Królewna". Przedstawienie odbyło się na lodowisku "Arena Sanok". Dzieci mogły obejrzeć popisy łyżwiarzy odgrywających role baśniowych bohaterów w przepięknych kostiumach. Indywidualne popisy jazdy figurowej Kota w butach, Czerwonego Kapturka, Królewny, Królewiccza, Myszki, Potwora, Wróżek zachwyciły dzieci i ich opiekunów. Duze wrażenie wywołała nie tylko dekoracja i chorreografia, ale również efekty pirotechniczne. Pełni wrażeń i bogatsi o nowe doświadczenia i przeżycia wróciliśmy do domu. (zdjęcia pobrano z esanok.pl)

Pierwszy dzień wiosny

Dnia 22.03.2012 odbyła się akademia z okazji "Pierwszego dnia wiosny" Uczniowie klasy IV i V przygotowali wiersze, uczniowie gimnazjum wykazali się umiejętnościami aktorskimi przedstawiając skecze. Piosenki w wykonaniu Klaudi Szlemp, Karoliny Rymarowicz, Karoliny Prajzner uprzyjemniły całe widowisko. Społeczność szkolna nagrodziła gromkimi brawami wszystkich występujących.

Bezpieczna szkola

Dnia 19 marca 2012 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w debacie ,,Państwo, prawo społeczeństwo, obywatel”. W debacie prowadzonej przez uczniów klas II i III gimnazjum, uczniowie dowiadywali się : co to jest państwo, czym są prawa, co to jest społeczeństwo, kim jest obywatel.
 Szkolna debata stanowiła kolejne zadanie w ramach konkursu ,,BEZPIECZNA SZKOŁA- BEZPIECZNY UCZEŃ”. Celami spotkania było wyjaśnienie pojęć z zakresu edukacji obywatelskiej, popularyzacja zasad funkcjonowania państwa i społeczeństwa obywatelskiego oraz kształtowanie postaw patriotycznych.
Podsumowaniem przeprowadzonej debaty będzie test sprawdzający zdobytą wiedzę podczas spotkania.

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej

3marca 2012r.w Rymanowie odbyły się gminne eliminacje do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. W eliminacjach udział wzięły dwie drużyny naszej szkoły. Szkołę podstawową reprezentowali Marlena Kijowska i Paweł Krupa, natomiast gimnazjum Piotr Bąk i Łukasz  Penar. Najlepszy wynik uzyskała Marlena Kijowska zajmując III miejsce.

Zabawa karnawałowa

Ferie 2012

Dzień Babci i Dziadzia

Dzień Babci i Dziadka to najpiękniejsze święta w roku. W tym dniu babcie i dziadkowie obdarzani są szczególną miłością i szacunkiem ze strony najmłodszego pokolenia. Dnia 19 stycznia  o godzinie 15.30. w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka, przygotowana przez uczniów klas I-III. Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor Beata Kozerska- Szewczyk, która przywitała wszystkich gości ciepłymi słowami. Swoją obecnością zaszczycił nas Z-ca Burmistrza Gminy Rymanów pan Jan Materniak, radny gminy pan Stanisław Adam, proboszcz parafii ks. Józef Niezgoda.
Dla wyjątkowych gości przygotowano program artystyczny, zatytułowany ,,Kochamy Babcię i Dziadzia’’.  Uczniowie przygotowali różnorodny repertuar: recytowali wierszyki, wystawili przedstawienie pt.,, Śpiąca królewna’’, śpiewali piosenki i pięknie zatańczyli poloneza. Występy zostały nagrodzone gromkimi brawami, goście byli pełni podziwu dla swoich wnucząt. Po części artystycznej wnuki wręczyły Babciom i Dziadkom upominki, a następnie zaprosiły ich na poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Po występach uczniów klas I-III, głos zabrała uczennica Aleksandra Cypcar, która zajęła I miejsce  XX Ogólnopolskiej Olimpiadzie Promującej Zdrowy Styl Życia  w powiecie krośnieńskim. Tym samym zakwalifikowała się do etapu okręgowego w Rzeszowie. Jednym z warunków uczestnictwa w konkursie jest przeprowadzenie akcji promującej zdrowy styl życia na terenie szkoły. Zgodnie z wytycznymi Parlamentu Europejskiego i Unii Europejskiej rok 2012 został ogłoszony ,,Europejskim Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej”. W związku z tym Aleksandra podczas Dnia Babci i Dziadka zachęcała do korzystania z odpowiedniej diety i aktywności fizycznej. W czasie prelekcji uczennica przedstawiła zasady zdrowego żywienia. Pokreśliła, że niezbędna dla naszego organizmu jest dieta bogata w witaminy, składniki mineralne oraz pełnoziarniste produkty. Następnie zaprosiła gości na degustację warzyw i owoców.


Szkolenie RP w zakresie Pierwszej Pomocy

Dnia 17.01.2012r. Rada Pedagogiczna Zespołu Szkół Publicznych w Milczy oraz pracownicy obsługi uczestniczyli w czterogodzinnym szkoleniu z zakresu pierwszej pomocy. Głównym celem szkolenia było przekazanie uczestnikom wiadomości teoretycznych  
w zakresie podstawowych zabiegów ratujących życie zgodnych z wytycznymi Europejskiej
i Polskiej Rady Resuscytacji z 2010r.
Uczestnicy kursu nabyli umiejętności udzielania pierwszej pomocy w stopniu pozwalającym na praktyczne ich zastosowanie, poznali sposoby niesienia skutecznej pomocy osobie poszkodowanej jeszcze przed przyjazdem pogotowia ratunkowego.
Tematyka zajęć obejmowała zagadnienia:
- wyposażenie apteczki pierwszej pomocy,
- utrata przytomności, omdlenie, zaburzenie świadomości,
- resuscytacja krążeniowo- oddechowa ( reanimacja) dorosłych, dzieci, niemowląt,
- udrażnianie dróg oddechowych, ciało obce w drogach oddechowych, zadławienia,
- rany, krwotoki,
- złamania, zwichnięcia, skręcenia,
- nagłe zachorowania: zawał serca, astma, padaczka, cukrzyca.
Przeprowadzone szkolenie przyczyniło się również do przezwyciężenia lęku przed podejmowaniem działań w sytuacjach zagrożenia.
Uczestnicy szkolenia składają serdeczne podziękowania firmie „PREMED” , reprezentowanej przez pana Piotra Szurka za cenne wskazówki potrzebne w udzielaniu pierwszej pomocy przedlekarskiej.


Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała 20. Finał

W tym roku sztab został utworzony przez Gminę Rymanów, a stało się tak dzięki podjęciu współpracy Gminy Rymanów i Gminnego Ośrodka Kultury z Zespołem Szkół Publicznych w Milczy, który od 14 lat prowadzi zbiórkę pieniędzy na rzecz Fundacji WOŚP.
Wolontariusze z naszej szkoly wraz z opiekunami już od wczesnyuch godzin rannych kwestowali na terenie Milczy oraz Trześniowa. O godzinie 14.30 w szkole rozpoczęła się zabawa dla uczniów przedszkola oraz klas 0 - 3. Punktualnie o 16.15 rozpoczęła się licytacja gadżetów na rzecz WOŚP, a bezpośrednio po niej zostało puszczone "światełko do nieba". Klasy 4 - 6 SP i 1 - 3 gimnazjum do godziny 18.00 bawiły się przy muzyce dyskotekowej. Dochód z puszek wyniósł 1472.55 zł , licytacja - 744.26 zł. Łącznie - 2216.81 zl. W tym roku również do nas dolączyli uczniowie z ZSP we Wróbliku Szl. z kwotą - 830.55 zł. Kwota jaka została przekazana na WOŚP to - 3047.36 zł. Przypominamy, że w tym roku zbieraliśmy na sprzęt dla wcześniaków i pompy insulinowe. Dziękujemy wolontariuszom, opiekunom za wspólne kwestowanie na rzecz WOŚP.

W Nowym Roku 2012 życzymy:
Marzeń, o które warto walczyć,
Radości, którymi warto się dzielić,
Przyjaciół, z którymi warto być
I nadziei, bez której nie da się żyć...

Spotkanie przedstawicieli klubu 4H z Prymasem Józefem Glempem

Dnia 14 grudnia 2011 przedstawiciele klubu 4H działającego  w Zespole Szkół Publicznych w Milczy brali udział w spotkaniu opłatkowym z Jego Eminencją Prymasem Seniorem Kardynałem Józefem Glempem, które odbywało się w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. Nasz klub został wybrany jako przedstawiciel całego województwa podkarpackiego. Do wyjazdu zostały oddelegowane uczennice: Marlena Kijowska, Klaudia Szlemp, Olga Kamińska, Karolina Rymarowicz i Izabela Koczera, zaś opiekę nad grupą pełniła pani Ewa Krukar. Mimo tego, że musiałyśmy wstać
o godzinie 4 rano, spotkanie to wywarło na nas ogromne wrażenie i wróciłyśmy pełne nowych doświadczeń. Najpierw jechałyśmy busem z Krosna do Boguchwały, gdzie przesiadłyśmy się do samochodu Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego i razem z panią Barbarą Rajzauer wyruszyliśmy do Warszawy. Zanim dotarliśmy do Ministerstwa, pan kierowca zrobił nam krótką wycieczkę po stolicy. Mogliśmy zobaczyć Belweder, budynek Sejmu, plac De’Gaulle’a ze słynną palmą oraz Pałac Nauki i Kultury.
Spotkanie opłatkowe rozpoczęło się o godzinie 12.30 przybyciem ks. Prymasa. Na wstępie głos zabrała pani Katarzyna Boczek – prezes Fundacji 4H w Polsce. Powitała wszystkich przybyłych gości: m. in. Ks. Prymasa, panią minister Marię Zwolińską, ks. Macieja Kuczyńskiego, przedstawicieli klubów 4H z całej Polski wraz z opiekunami. Następnie życzenia złożyła wszystkim pani minister,
a po niej głos zabrał Ks. Prymas. Powitał wszystkich zebranych oraz wyraził swoją radość z tego, że mogliśmy i chcieliśmy przyjechać, aby wspólnie przeżywać tajemnicę Narodzenia Pana Jezusa
i podzielić się opłatkiem. pomiędzy życzeniami klub 'Iskra" z woj. świętokrzyskiego śpiewał kolędy
i pastorałki. Następnie klubowicze z woj. dolnośląskiego - w imieniu wszystkich zebranych - złożyli życzenia i poprosili K. Prymasa o pobłogosławienie przywiezionych przez nas opłatków. Na środek wyszli delegaci z opłatkami, które zostały pobłogosławione. Po tej wzruszającej chwili głos oddano klubowi z woj. kujawsko - pomorskiego, który zaprezentował się w pięknych strojach ludowych. Zaśpiewali oni piękne pastorałki, zatańczyli tańce ludowe oraz złożyli życzenia. Następnie swój program i stroje ludowe zaprezentował klub "Jarzębina" z Łowicza. Po występach nadszedł czas na składanie życzeń i dzi8elenie się opłatkiem. Niecierpliwie czekaliśmy żeby podejść do Ks. Prymasa, który z każdym chciał zamienić kilka słów i zrobić zdjęcie. Kiedy nadeszła nasza kolej, Składaliśmy Mu życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności. Ks. Prymas zapytał skąd przejechałyśmy. Kiedy usłyszał, że z okolic Strachociny, gdzie urodził się Św. Andrzej Bobola, stwierdził, że to bardzo daleko i zapytał czy w ogóle spaliśmy. Powiedziałyśmy, że musiałyśmy wstać o 4 rano, żeby do Niego przyjechać - przyjął to z uśmiechem. Przekazaliśmy Ks. Prymasowi prezentację
o naszej szkole oraz wykonane przez nas ozdoby na choinkę. Poprosiliśmy także o wpis do szkolnej księgi pamiątkowej, co Kardynał Glemp uczyniła z wielka radością. Następnie zrobiliśmy wspólne zdjęcia, aby mieć pamiątkę na całe życie. Składaliśmy też życzenia p. Katarzynie Boczek, której podarowaliśmy stroik i naszą prezentację.
Spotkanie to minęło w podniosłej, świątecznej atmosferze. Było bardzo wzruszające i na pewno będziemy je pamiętać i wspominać przez długie lata, bo przecież nie każdy ma możliwość spotkać się osobiście, składać życzenia i robić zdjęcia z Prymasem Polski. W drodze powrotnej dzieliłyśmy się naszymi przeżyciami, każda z nas przeżyła to spotkanie inaczej, ale na wszystkich wywarło ogromne wrażenie. Mimo całego trudu związanego z długą podrożą cieszymy się, że mogłyśmy uczestniczyć  w tym wspaniałym wydarzeniu.  Chcemy złożyć gorące podziękowania Dyrekcji PODR w Boguchwale za to, że umożliwiła nam ten wyjazd. Dziękujemy także pani Barbarze Rajzauer za wspaniałą atmosferę podczas podróży oraz za to, że nie dała nam się zgubić w gmachu Ministerstwa.

Wigilie klasowe

Tradycją w naszej szkole jest to, że każda klasa wraz z wychowawcą przygotowuje wigilię. Przystrojone świątecznie sale lekcyjne, na stołach potrawy wigilijne - barszczyk z uszkami, pierogi, a najważniejsze - biały opłatek, którym dzielimy się składając sobie życzenia wprowadzając w świąteczny nastrój.

Mikołajki

6 grudnia do naszej szkoły przybył św. Mikołaj. Wszyscy uczniowie, bez względu na klasę, do której chodzą, z równą niecierpliwością oczekiwali miłego gościa. Najmłodsi uczniowie już od pierwszej lekcji nasłuchiwali, czy na korytarzu nie dzieje się coś podejrzanego. Szybko okazało się, że to właśnie św. Mikołaj przybył z prezentami. W każdej klasie, do której wchodził oczekiwany gość, na ustach uczniów pojawiał się uśmiech zadowolenia i zachwytu. Najmłodsze dzieci witały św. Mikołaja piosenką. Śpiewały najładniej jak potrafiły. Miły gość doceniał wysiłek i zaangażowanie uczniów i hojnie rozdawał prezenty.

Andrzejki

Andrzejki obchodzimy w przeddzień świętego Andrzeja. Jest to bardzo stare święto- pierwsze wzmianki
o nim pochodzą już z 1557 r. Dawniej wierzono, że to właśnie tego dnia na ziemię schodzą dobre duchy, które pomagają nam w podejmowaniu trudnych życiowych decyzji. Andrzejki, pomimo sędziwego wieku, nadal cieszą się wielką popularnością, bo kto by nie chciał uchylić, choć trochę rąbka tajemnicy i dowiedzieć się, co czeka go w przyszłości?

24 listopada 2011 r. o godzinie 13.00 w naszej szkole rozpoczęły się andrzejki dla najmłodszych uczniów. W zabawie wzięły udział dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klas nauczania zintegrowanego. Później, w specjalnie przygotowanej sali odbyły się wróżby, które dla najmłodszych uczniów szkoły przygotowali starsi koledzy z Samorządu Uczniowskiego. Dzięki tym wróżbom mogliśmy dowiedzieć się czegoś o naszej przyszłości. Potem znów była wesoła, wspólna zabawa przy muzyce. O godzinie 16.00 rozpoczęła się zabawa dla uczniów z klas IV - VI SP i I - III Gimnazjum i trwała do godziny 20.00.

Święto Odzyskania Niepodległości

11 listopada 2011 r. w kinie "Sokół" w Rymanowie odbyły się uroczyste obchody kolejnej rocznicy Święta Niepodleglości. Uczniowie naszej szkoly wzięli udzuał w montażu słowno - muzycznym pt. "Ojczyzno, ma"
Występ rozpoczął się uroczystym polonezem. Uczniowie pielęgnują tradycje patriotyczne, stąd bialo - czerwone kotyliony.Na uwagę zasługiwał solowy śpiew uczennic Gimnazjum w Milczy - Magdaleny Sochackiej, Karoliny Rymarowicz oraz Karoliny Prajzner. Uczniowie recytowali wiersze tematycznie nawiązujące do ważnych wydarzeń z historii Polski, a także śpiewali pieśni: "Biały krzyż" K. Klenczona, "Modlitwę" Okudżoury, "Wolność" Grechuty. Występ młodzieży nagrodzono gromkimi brawami.

Dzień Patrona

Rajd harcerski

29.10.2011r. odbył się pieszy rajd z Lubatowej do Milczy. Uczestniczyli w nim uczniowie klas IV- VI oraz gimnazjum. Organizatorami rajdu byli nauczyciele: p. Edyta Gryzowska oraz p. Sławomir Kasperowicz. Celem rajdu było poznanie okolic, w których mieszkamy.
Naszą wyprawę rozpoczęliśmy o godz. 8.00. Na początku jechaliśmy autobusem do Lubatowej. Następnie pieszo dotarliśmy do Iwonicza Zdroju.
Tu zobaczyliśmy kościół parafialny św. Iwo i Matki Boskiej Uzdrowienia Chorych, a także skocznię narciarską. Do Klimkówki wędrowaliśmy przez las. Po dotarciu na polanę, rozpaliliśmy ognisko. Potem zwiedziliśmy Kościół Znalezienia Krzyża Świętego i Pana Jezusa Ukrzyżowanego, który został wybudowany w 1868r. Z jego powstaniem wiąże się pewna legenda. Mówi ona o tym, że przy wykopaniu krzyża w polu  nawet woły przed nim poklękały. Podczas drogi do Wróblika Królewskiego widzieliśmy w dali hodowlę danieli.
Wędrowaliśmy również w pobliżu wiatraków. Dostrzegliśmy bardzo dziwne zwierzę. Wkrótce okazało się , że jest to krowa szkocka. Po dotarciu
do Wróblika Szlacheckiego byliśmy bardzo zmęczeni, lecz uparcie dążyliśmy do celu, jakim była miejscowość Milcza.
Pomimo zmęczenia, chętnie  wybralibyśmy się ponownie w tę trasę. Cieszę się, że jako jedyna z klasy VI wybrałam się na ten rajd. Przy okazji sprawdziłam swoją sprawność fizyczną.


                                                                                           Natalia Penar kl. VI


Magurski Park Narodowy - wycieczka

18 października 2011 r. uczniowie klas IV, V, VI Szkoły Podstawowej uczestniczyli w zajęciach przyrodniczych w Magurskim Parku Narodowym. Duże zainteresowanie wzbudziła u uczniów sala, w której ukazano przyrodę w czterech porach roku.Po obejrzeniu wystaw grupa wraz z przewodnikiem wyruszyła w teren. Uczniowie podziwiali piękne tereny parku.
Z zainteresowaniem młodzież słuchała ciekawostek o roślinach. Niektórzy próbowali wtopić się w otaczający krajobraz.W czasie wędrówki uczniowie musieli pokonać przeszkody, np. przejść po wąskiej kładce.Wycieczkę zakończyło wspólne ognisko i pieczenie kiełbasy.

Święto Komisji Edukacji Narodowej

Tradycyjnie, 14 października, odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Święt Komisji Edukacji Narodowej. Spotkanie rozpoczęło wystąpienie Pani Dyrektor. Program artystyczny został przygotowany przez uczniów kl. IV SP i III G.
W uroczystości uczestniczyła Rada Pedagogiczna, nauczyciele emeryci, przedstawiciele Rady Rodziców i pracownicy obsługi. Program artystyczny obejmował wiersze, piosenki i scenki kabaretowe, które w humorystyczny sposób ukazywały szkolną rzeczywistość. Uroczystość zakończyło wręczenie kwiatów.

Pasowanie klasy I SP

12 października 2011 r. to pamiętna data dla Pierwszoklasistów.
W tym dniu w murach Zespołu Szkół Publicznych w Milczy odbyło się uroczyste Ślubowanie uczniów klasy I. Punktualnie o godzinie 16-przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Aleksandra Cypcar oraz Małgorzata Józefczyk powitały przybyłych gości: Panią Dyrektor mgr Beatę Kozerską-Szewczyk, ksiedza Józefa Niezgodę, nauczycieli i rodziców.
Szczególnie gorąco powitała bohaterów uroczystości - uczniów klasy I, którzy zaprezentowali program artystyczny pod hasłem "Jesteśmy już uczniami". Recytowali wiersze, śpiewali piosenki, tańczyli, rozwiązywali zagadki i tym samym udowodnili, że są gotowi do złożenia uroczystego ślubowania na poczet flagowy szkoły.

" Ślubuję być dobrym uczniem.
Dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły.
Będę starał się być dobrym kolegą.
Swoim zachowaniem i nauką chcę sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.
Będę się uczyć tego, co piękne i mądre.
Będę czcił swoja ojczyznę. "

Pasowanie na ucznia przez panią dyrektor "wielkim ołówkiem" - było tylko tego potwierdzeniem. Uczniowie klasy I zostali przyjęci do braci uczniowskiej Zespołu Szkół Publicznych im. ks. Tadeusza Jakubińskiego . Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów i legitymacji szkolnych. Uśmiechnięci Pierwszoklasiści przyjęli życzenia i prezenty ufundowane przez Radę Rodziców .
Uczniowie klasy I :
Kacper Chentosz, Sylwia Kilarecka, Amelia Koczera, Jakub Krępulec, Emilia Pojnar, Marcin Stapiński, Julia Rymarowicz, Szymon Szafran, Konrad Szydło, Kacper Wielobób, Weronika Wielobób, Wiktoria Wielobób.
Wychowawca klasy 1-Bożena Kaczka

Rajd pieszy Iwonicz Zdrój – Rymanów Zdrój

Dnia 6 września uczniowie klas V i VI, nie chcąc zapomnieć o letnich chwilach, wybrali się na piesza wędrówkę jednym z piękniejszych szlaków łączących dwa nasze uzdrowiska, Iwonicz Zrój i Rymanów Zdrój. Swoją wędrówkę rozpoczęli  zwiedzaniem zabytków Iwonicza Zdroju. Podziwiali m.in. Plac Dietla, park linowy oraz kościół p.w. św. Iwona i Uzdrowienia Chorych. Później udali się szlakiem zielonym w dalsza drogę. Po przejściu kilku kilometrów dotarli do miejscowości Bałucianka gdzie znajduje się zabytkowa cerkiew. Po krótkim odpoczynku uczniowie wyruszyli w dalsza wędrówkę i dotarli do najwyższego punktu swej wyprawy a mianowicie na szczyt góry Przymiarki. Z tego szczytu przy dobrej widoczności prawdopodobnie można zobaczyć Tatry. Od tej pory trasa biegła w dół. Niektórzy uczniowie tocząc się chcieli ja  pokonać. Ten wyczerpujący a jednocześnie mile spędzony dzień zakończył się wspólnym obiadem w Rymanowie Zdroju, którego głównym daniem była pyszna PIZZA.


INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2011/2012

1 września uczniowie i nauczyciele ZSP w Milczy zainaugurowali nowy rok szkolny 2011/2012.
Dla jednych jest to kolejny rok nauki w murach naszej szkoły, dla innych nowe doświadczenie. Wszyscy uczniowie jednak pragną zdobywać nowe wiadomości i umiejętności.
Jak co roku, cała społeczność szkolna zgromadziła się na podwórku szkolnym, aby z pocztem sztandarowym udać się na Mszę św. do kościoła. Tam po wakacyjnej przerwie wszystkich powitał ksiądz proboszcz Józef Niezgoda. W kazaniu skierowanym do uczniów apelował o wytrwałość w dążeniu do celu, którym za 10 miesięcy będzie świadectwo, oby jak najlepsze. Zachęcał również
do pracy, aby nie zmarnować cennego czasu, który bardzo szybko i bezpowrotnie mija.
Po Mszy św. już w szkole powitała wszystkich uczniów, rodziców i nauczycieli p. dyrektor Beata Kozerska - Szewczyk. Szczególne słowa powitania wraz z życzeniami wielu sukcesów skierowała do uczniów kl. 1 gimnazjum, którzy dołączyli do swoich rówieśników, ukończywszy SP w Biance oraz uczniów zerówki i przedszkolaków.
Od tego roku szkolnego dzięki staraniom pani dyrektor i zgodzie Burmistrza Gminy Rymanów przy ZSP działa oddział przedszkolny. Liczy on 21 dzieci trzy i czteroletnich.Zarówno przedszkolaki, jak i uczniowie "zerówki" mają sale wyposażone w różnorodne pomoce dydaktyczne rozwijające sprawności i zainteresowania dzieci. Pani dyrektor przedstawiła wychowawców klas, nazwiska nowych pracowników szkoły. W tym roku szkolnym w naszej szkole rozpoczęła pracę pedagog szkolny.


Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego