Zespół Szkół Publicznych w Milczy

Idź do spisu treści

Menu główne

Rok 2016/17

Archiwum
 

Akademia z okazji Świąt Bożego Narodzenia

22 grudnia, w czwartek uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akademii z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Uroczystą akademię przygotowali uczniowie klasy VI Szkoły Podstawowej i I Gimnazjum wraz z wychowawcami. Przypomnieli oni tradycje i symbolikę związaną za świętami. Czas oczekiwania na święta umiliło nam także wspólne śpiewanie kolęd. Po akademii klasy wraz z wychowawcami rozeszły się na wigilie klasowe. Uczniowie dzielili się opłatkiem, spożywali wspólny posiłek, śpiewali kolędy, spędzali wspólnie czas.

"Mikołajki"

Tradycyjnie, jak co roku, tego dnia, panował u nas szczególny klimat, przede wszystkim za sprawą  szanownego Gościa. Dzieci rozpoznały Go od razu - to Mikołaj. Był to dobry znak, świadczący o tym, że dzieci były grzeczne i zasłużyły na prezenty. Mikołaj dotarł do szkoły z workiem pełnym prezentów, co nasi uczniowie przyjęli bardzo entuzjastycznie. Dla każdego dziecka znalazła się słodka niespodzianka i dla młodszego i dla starszego, i dla grzecznego i mniej grzecznego. Było dużo radości i uśmiechów. Przejęte i uradowane buźki, zwłaszcza najmłodszych dzieci, potwierdziły, że wierzą w Mikołaja i niecierpliwie Go oczekują. Spotkanie z Mikołajem minęło bardzo szybko i sprawiło dzieciom wiele radości i wrażeń. Szkoda, że Mikołajki są tylko raz w roku !

"Andrzejki"

Zgodnie z tradycją szkolną, dnia 24 listopada 2016r.odbyły się  andrzejki. Najpierw była zabawa dla przedszkolaków oraz uczniów klas I-III szkoły podstawowej. Klasy starsze rozpoczęły dyskotekę od godz.16.30. Samorząd Uczniowski pod opieką pani Elżbiety Romańczak przygotował wiele niespodzianek. Zadbał o wystrój sali oraz dekoracje andrzejkowe. Przygotował i przeprowadził wróżby oraz zabawy taneczne.Na początku uczniowie wzięli udział we wróżbach, dowiedzieli się, jak będzie wyglądać ich przyszłość oraz czy spełnią się ich marzenia. Wśród zabaw dużą popularnością cieszyło się ,,czarodziejskie pudełko’’. Julia Kijowska doskonale spisała się w roli prowadzącej zabawy andrzejkowe.W rolę wróżek wcieliły się uczennice klasy II gimnazjum: Gabriela Romańczak, Aleksandra Suwała, Dominika Wójcik, Daria Śliwińska oraz klasy V: Julia Przybylska, Martyna Krupa i Amelia Polańska. Zabawę umiliły słodkie muffinki  przygotowane przez uczennice  klasy I gimnazjum: Julię Kijowską, Wiktorię Krupę, Wiktorię Bednarz, Natalię Banaś, Natalię Zubik i Olę Kilarecką. Uczniowie Piotr Romańczak, Bartek Ostach i Sebastian Wojtoń zadbali o oprawę muzyczną podczas spotkania. Chętnych do zabawy nie brakowało. Wszyscy bawili się świetnie.Imprezie towarzyszyło wiele radości i śmiechu. Serdecznie dziękujemy opiekunowi Samorządu Uczniowskiego oraz uczniom, którzy zaangażowali się  w przygotowanie imprezy.

Gminne zawody w mini piłce ręcznej chłopców Szkół Podstawowych

Rozgrywki odbyły się 22 listopada 2016r. w Rymanowie. Wzięły w nich udział tylko 4 drużyny z terenu gminy Rymanów: SP w Rymanowie, SP w Posadzie Górnej, SP we Wróbliku Szlacheckim a także nasza reprezentacja SP w Milczy. Do rozgrywek przystąpiliśmy w składzie: Paweł Suwała bramkarz, Marcin Stapiński, Kacper Wielobób, Kacper Chentosz, Szymon Szafran, Szymon Bilski, Piotr Zima, Robert Kilar, Szymon Penar. Zawody rozgrywane były systemem „każdy z każdym. Rozegraliśmy 3 emocjonujące spotkania, ostatecznie zajmując III miejsce. Przegraliśmy mecze z Wróblikiem Szlacheckim i Rymanowem. Spotkanie z Posadą Górną rozstrzygnęliśmy na własną korzyść.

Wyniki końcowe:
SP Rymanów  6 pkt.
SP Wróblik Szlachecki 4 pkt.
SP Milcza   2 pkt.
SP Posada Górna 0 pkt.              

Udział w programie antynikotynowym -  ,,Nie pal przy mnie, proszę’’

W naszej szkole realizowany był ogólnopolski program antynikotynowy ,,Nie pal przy mnie, proszę’’, który adresowany jest do uczniów klas I-III szkoły podstawowej. Jest to jedno z wielu działań realizowanych w ramach Programu Profilaktyki naszej szkoły. Jego celem jest  poszerzenie informacji uczniów na temat zdrowia oraz kształtowanie postaw asertywnych związanych z unikaniem czynnego i biernego palenia tytoniu. Na zajęciach dzieci poznały główną bohaterkę programu wiewiórkę Wiki. Kolorowały szablon wiewiórki oraz rozwiązywały krzyżówkę. Korzystały z kart pracy zawartych w materiałach programowych. Cele zostały osiągnięte. Dzieci uświadomiły sobie, że człowiek palący papierosy nie jest złym człowiekiem, ale może nie wiedzieć jak bardzo szkodzi swojemu zdrowiu oraz uczyły się zachowań asertywnych związanych z biernym paleniem. Podsumowaniem programu był konkurs plastyczny. Na korytarzu zawieszone zostały wykonane prace, zaprezentowane innym uczniom, a także  rodzicom przychodzącym do szkoły.

Oto laureaci konkursu:
klasa I-Dominik Suwała,
klasa II- Maja Kijowska,
klasa III-Dominik Przybylski

Uwieńczeniem działań był udział wybranych prac w VIII Powiatowym Konkursie Plastycznym ,,Mamo, tato nie pal’’, zorganizowanym przez Starostwo Powiatowe i Powiatową Stację Sanitarno- Epidemiologiczną w Krośnie. Uczennica klasy II naszej szkoły, Maja Kijowska otrzymała dyplom i nagrody rzeczowe. Zajęcia w ramach opisanego programu cieszyły się dużym zaangażowaniem ze strony dzieci, które chętnie wykonywały polecenia i zadania.
Realizatorzy programu: wychowawcy klas I-III.


Gminne zawody w piłce siatkowej

W dniu 15 listopada 2016 roku od godziny 10:00   w naszej szkole  odbyły się rozgrywki sportowe w piłce siatkowej. W wydarzeniu  wzięły udział  drużyny ze szkół  z Wróblika Szlacheckiego , Sieniawy oraz nasi gospodarze .Pierwsze miejsce zajęła drużyna ze szkoły w Sieniawie , natomiast trzecie miejsce Wróblik Szlachecki . Nasza drużyna zajęła drugie miejsce . Gratulujemy wszystkim zajętych miejsc .

Sekcja sportowa : Mariola Nycz i Izabela  Bluj .

98 Rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę

10 listopada odbyła się w ZSP w Milczy akademia z okazji 98 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczniowie starszych klas przypomnieli wydarzenia sprzed prawie wieku, które doprowadziły do tego, że możemy żyć teraz w wolnej Ojczyźnie.

Spotkanie  autorskie z Panem Zbigniewem Kołbą

W dniu 9.11.2016 r. w naszej szkole  odbyło się spotkanie z Panem Zbigniewem Kołbą autorem książki dla dzieci „Znajdź mnie i kiedyś odwiedź”.W spotkaniu uczestniczyły klasy I - V SP. W książce na samym początku autor umieścił motto : „Uczymy się dla siebie, a najbliższym sprawiamy radość tym, co umiemy.” Pierwszą  część książki stanowi opowiadanie o przygodch Piotrusia podczas wakacyjnego pobytu u dziadka i powrocie po wakacjach do szkoły, a druga część  zawiera mapy terenów gminnych z ciekawymi nazwami miejscowości, np. Całowanie, Kokoszka, Łabędzie, Bąki, Mrówki, Pieczarki, Misie z krótkim ich opisem oraz zdjęciami najciekawszych miejsc.
Książka wskazuje, jak dziecko poprzez zabawę może nauczyć się kontaktu z mapą, stwarzając tym samym podstawy do polubienia w przyszłości geografii i jak się uczyć, żeby się nauczyć
te wskazówki zawarte są w treści opowiadania.
Pisarz opowiedział wiele anegdot ze swojego życia i nie tylko. Zwrócił uwagę  na to jaką rolę w życiu człowieka odgrywa sen, picie mleka, mycie rąk, zdobywanie wiedzy i przede wszystkim czytanie. Spotkanie zakończyła wspólna fotografia i autograf w książce z dedykacją autora.

Pamięć patrona  ks. Tadeusza Jakubińskiego

Dnia 8 listopada cała społeczność szkolna wraz z mieszkańcami wsi Milcza uczcili pamięć patrona szkoły ks. Tadeusza Jakubińskiego. W kościele parafialnym odbyła się w tym dniu wieczornica na temat „A światłość wiekuista niechaj im świeci”. Podczas tego spotkania wspominaliśmy nie tylko naszego patrona, ale także modliliśmy się za dusze zmarłych z naszych rodzin, przyjaciół i znajomych. Rozważania odczytane przez uczniów oraz śpiewane wspólnie pieśni pozwoliły nam i pomogły w skupieniu zatrzymać się nad wielką tajemnicą przemijania życia ziemskiego, nad śmiercią, nad życiem wiecznym.

III Turniej Piłki Halowej w Sieniawie

W dniu 7 listopada 2016 r. w hali sportowej w Sieniawie odbył się III Turniej Halowej Piłki Nożnej Szkół Podstawowych o "Puchar Burmistrza Gminy Rymanów". W zawodach uczestniczyły szkoły z: Sieniawy, Rymanowa, Posady Górnej, Milczy, Klimkówki, Głębokiego, Królika Polskiego, Wróblika Szlacheckiego i Bzianki. Rozgrywki odbywały się w dwóch grupach. Nasza drużyna w składzie Marcin Stapiński , Szymon Bilski ,  Kacper Chentosz , Kacper Wielobób , Wiktor Głód , Paweł Suwała , Jakub Szarek i Robert Kilar grała w grupie „B”. Po zaciekłych pojedynkach nie udało nam się awansować do ścisłego finału i zakończyliśmy turniej w fazie grupowej.

„Ostatnie takie Otrzęsiny”

W ostatni wtorek października uczniowie klasy I gimnazjum zostali poddani poważnym próbom i po ich szczęśliwym przejściu - uroczyście przyjęci w poczet gimnazjalistów. Starsi koledzy z kl. II gimnazjum najpierw ich „wymalowali” w kocie wzory, następnie zmusili do wypicia mleka „po kociemu”, a więc bez użycia rąk, uraczyli własnoręcznie przygotowanymi babeczkami o raczej niecodziennym smaku (słono słodkim jak życie gimnazjalisty), na deser serwując sok z … cytryny. Nowym kolegom nie bardzo szło odgadywanie „kocich” przysłów, nieźle poradzili sobie z wieczorowym makijażem, co ciekawe chłopcy malowali dziewczyny, a dziewczyny chłopców, ci ostatni zrobili furorę na wybiegu, zawodowo wręcz prezentując (nie)modne stroje. Wszyscy świetnie się bawili, na koniec pierwszacy złożyli uroczystą przysięgę, między innymi obiecując, że będą nosić starszym kolegom toboły. Impreza zakończyła się dyskoteką. I tylko żal, że prawdopodobnie w związku z reformą były to „ostatnie takie Otrzęsiny”

Cyrk "SZOK"

28.10.2016 r. do naszej szkoły przyjechał cyrk „Szok”. Występ rozpoczął się od wspaniałego pokazu akrobatycznego. Wystąpił także wesoły klaun, który bawił dzieci swoimi sztuczkami. Największe zainteresowanie wzbudził wąż, który wywołał wiele emocji. Każde dziecko mogło dotknąć węża, a niektóre dzieci trzymały go na rękach. Były pokazy żonglerki, iluzji, ekwilibrystyki. Dzieci brały udział w przedstawieniu i z pomocą klauna wykonywały różne akrobacje. Wspaniały występ cyrku zakończył się gromkimi brawami.

Wycieczka do Krosna

W środę 26 października uczniowie klas edukacji wczesnoszkolnej Szkoły Podstawowej w Milczy wyjechali na wycieczkę do Krosna. Program wycieczki obejmował zwiedzenie Muzealnej Izby Motoryzacji w "Mechaniku" Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 w Krośnie, wyjście do  teatru,  zwiedzanie Muzeum Podkarpackiego oraz wizytę w Regionalnej Stacji Hydrologiczno Meteorologicznej. Dzięki uprzejmości dyrekcji ZSP Nr 3 mogliśmy podziwiać kolekcję ponad 80 zabytkowych już dziś pojazdów. Zgromadzono tu niemal wszystkie jednoślady, jakie jeździły po polskich drogach od lat 50- tych ubiegłego wieku. Dział polski liczy 10 motocykli i 14 motorowerów z lat 1950 1989. Wspaniale odrestaurowane pojazdy są dziełem umysłów i rąk uczniów absolwentów szkoły prowadzonych przez opiekunów.W RCKP obejrzeliśmy premierę sztuki przygotowaną przez Teatr Współczesny w Krakowie „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”.  Spektakl  miał na celu uwrażliwić dzieci na otaczający świat, dzięki ukazaniu wrażliwości i życzliwości głównego bohatera, dobrego zarówno dla ludzi, jak i zwierząt.
Następnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Muzeum Podkarpackiego. Oglądając wyjątkowe ekspozycje, prezentowane w zabytkowych wnętrzach  Pałacu Biskupiego i słuchając ciekawych opowieści przewodnika dzieci poznawały historię naszego regionu. Z dużym zaciekawieniem obejrzały wystawę archeologiczną, unikalną ekspozycję lamp naftowych oraz wystawę historyczną. Zachwycały się pięknymi wyrobami artystycznymi  Krośnieńskich Hut Szkła.
Na zakończenie naszej wycieczki udaliśmy się z wizytą do Regionalnej Stacji Hydrologiczno- Meteorologicznej, gdzie dzieci poznały pracę meteorologa. Obejrzały ogródek meteorologiczny, w którym wykonywane są ciągłe pomiary meteorologiczne i obserwacje zjawisk atmosferycznych. Zobaczyły dawne przyrządy pomiarowe i dowiedziały się, że obecnie pomiary są w większości  zautomatyzowane, a nad ich poprawnym przebiegiem czuwa obserwator, który rejestruje wszystkie zjawiska atmosferyczne. Informacje te przekazywane są  do synoptyka  zajmującego  się prognozowaniem pogody. Trochę zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do domu.

Gminny Dzień Edukacji Narodowej

„ Wykształcenie to dobro, którego nikt nie jest w stanie nas pozbawić”.
       - Menander-

Pod takim hasłem 14 października 2016r. w Zespole Szkół Publicznych w Milczy odbyły się uroczyste obchody Dnia Edukacji Narodowej oraz otwarcie pierwszego samorządowego 9.godzinnego Przedszkola „Wesołe Maluchy” . W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Rady Miejskiej w Rymanowie-przewodnicząca p. Krystyna Przybyła Ostap, radny p. Józef  Kijowski, organu prowadzącego- burmistrz- p. Wojciech  Farbaniec, z-ca burmistrza- p. Jan Materniak, skarbnik P. Bernarda Łożańska i sekretarz- p. Marek Penar, inspektor-p. Agnieszka Sieńko. Ponadto przybyli  dyrektorzy szkół i przedszkoli, dyrektor ZEAS, GOK, OREW, nauczyciele wyróżnieni nagrodą Burmistrza Gminy i nauczyciele, którzy uzyskali stopień nauczyciela mianowanego. Na uroczystości obecni byli również ks. Proboszcz Józef Niezgoda, sołtys wsi Milcza, nauczyciele i emeryci oraz pracownicy ZSP w Milczy i przedstawiciele rodziców.
Na wstępie dyrektor szkoły powitała zebranych  i  złożyła życzenia. Następnie dzieci z przedszkola po  krótkiej części artystycznej prosiły o symboliczne przecięcie wstęgi. Otwarcia dokonała przewodnicząca Rady Miejskiej w Rymanowie , Burmistrz Gminy
i ks. Proboszcz.  W dalszej części zaprezentowali się starsi uczniowie w scenkach kabaretowych i piosenkach.
Po prezentacji  uczniów  głos zabrał  p.Wojciech Farbaniec,  który złożył życzenia zebranym , pogratulował nauczycielom mianowanym zdania egzaminu i podziękował za wzorową pracę wszystkim nagrodzonym. W dalszej części nauczyciele mianowani złożyli ślubowanie i odebrali z rąk Burmistrza Gminy akty nadania stopnia nauczyciela mianowanego.
Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie nagród Burmistra Gminy. Przewodniczący Komisji
z-ca burmistrza Jan Materniak prezentował sylwetki nagrodzonych, a Burmistrz Gminy wraz z Przewodniczącą Rady Miejskiej wręczali nagrody. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze i zakończyło się wspólnym obiadem.

Pasowania nadszedł czas, będzie uczniem każdy z nas.

24 października 2016 r. to pamiętna data dla Pierwszoklasistów. W tym dniu w murach Szkoły Podstawowej w Milczy odbyło się uroczyste Ślubowanie uczniów klasy I.
            Punktualnie o godzinie 10.00 uczniowie klasy pierwszej powitali przybyłych gości: Panią Dyrektor Beatę Kozerską
Szewczyk, Panią Wicedyrektor Ewę Krukar,z-cę Przewodniczącej Rady Miejskiej w Rymanowie pana Józefa Kijowskiego, oraz rodziców. Pierwszoklasiści odświętnie ubrani zaprezentowali program artystyczny pt. „Niezwykła podróż w cudowny świat nauki” przygotowany specjalnie na tę okazję. Wspierani przez wychowawczynię recytowali wiersze, śpiewali piosenki, tańczyli  i tym samym udowodnili, że są gotowi do złożenia uroczystego ślubowania na sztandar szkoły.


„My uczniowie klasy pierwszej
Szkoły Podstawowej w Milczy
Ślubujemy
Być pilnymi i wzorowymi uczniami
Dobrymi kolegami
Obiecujemy godnie reprezentować
Dobre imię naszej szkoły
Swym zachowaniem i nauką
Sprawiać radość rodzicom i nauczycielom"

        Pasowanie na ucznia przez panią dyrektor"wielkim ołówkiem" - było tylko tego potwierdzeniem. Uczniowie klasy pierwszej zostali przyjęci do braci uczniowskiej. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów i legitymacji szkolnych. Uśmiechnięci  Pierwszoklasiści przyjęli od wszystkich życzenia i dyplomy ufundowane przez Radę Rodziców. Rodzice na zakończenie uroczystości zorganizowali "słodkie" przyjęcie i wręczyli swoim pociechom  małe prezenciki, deklarując, że będą rodzicami na medal. To było prawdziwe Święto, do którego będziemy często powracać.
Rodzicom gratulujemy tak wspaniałych pociech, a Pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016 / 2017

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego