Zespół Szkół Publicznych w Milczy

Idź do spisu treści

Menu główne

Rok 2017

Archiwum
 
 
 

Podsumowanie pracy Klubu 4 H „ Złote rączki” w roku szkolnym 2016/17

13 czerwca 2017r. odbyło się ostatnie spotkanie podsumowujące projekt „ Kasze na naszym stole”. Do konkursu zgłosiło się dwie drużyny : Kasia Wojtaszko , Marzena Szafran oraz Julia Cisowska, Angelika Smoleń i Oliwia Przybylska. Dziewczynki przygotowały pyszne desery : owocowy,  z ciasteczek Oreore i koktajle. Wszystkie otrzymały wyróżnienie i nagrody, o które postarała się pani Teresa Niziołek opiekun z ODR-u w Boguchwale.

Finał Konkursu o Puchar Dyrektora WORD w Krośnie

Dnia 6 i 7 czerwca 2017 r. odbył się Finał Konkursu o Puchar Dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krośnie. W tym roku w turnieju wzięło udział 12 drużyn ze szkół podstawowych ( Marzena Szafran, Szymon Bilski, Jakub Szarek) i 13 drużyn ze szkół  gimnazjalnych ( Łucja Zajdel, Wiktor Łabuda, Jakub Prajzner rezerwowo Bartłomiej Ostach) z powiatów: krośnieńskiego, jasielskiego, brzozowskiego, sanockiego, leskiego i bieszczadzkiego. Zawody rozpoczęły się od przejazdu po wyznaczonej trasie w miasteczku ruchu drogowego z elementami toru przeszkód. Następnie każdy z uczniów rozwiązywał test jednokrotnego (SP) lub wielokrotnego wyboru z przepisów ruchu drogowego. W ogólnej klasyfikacji nasza drużyna z SP zajęła 7 miejsce, a drużyna z gimnazjum zajęła 6 miejsce. Gratulujemy!

Rajd klasy IV do Rymanowa z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka

1 czerwca klasa IV wraz z opiekunami Panem Sławomirem Kasperkowiczem i Panem Dariuszem Habratem wybrała się na rajd pieszy do Rymanowa. Trasa rajdu przebiegała drogą asfaltową przez Zmysłówkę i dalej w kierunku ul. Nowa Wieś. Uczniowie po przejściu ok. 5 km dotarli do Rymanowa. W pierwszej kolejności odwiedziliśmy plac zabaw w Parku Dworskim. Największym zainteresowaniem cieszyła się tzw.”tyrolka”, czyli zjazd na linie. Zadowoleni z zabawy udaliśmy się w kierunku rynku rymanowskiego na upragnione lody   „U Baczoka”. Niestety lody dość szybko zostały zjedzone i pozostało tylko wspomnienie smaku. Jednak nie był to ostatni element rajdu. Punktem kulminacyjnym okazał się pobyt
w barze „Kebab Sułtański” gdzie wszyscy zajadali się kebabem w różnej postaci.Najedzeni i zadowoleni udaliśmy się w drogę powrotną w rytmie piosenek harcerskich.

ZAWODY BIATHLONU LETNIEGO – „BIATHLON DLA KAŻDEGO”

18 maja 2017 r. w Zespole Szkół Publicznych w Króliku Polskim odbyły się zawody biathlonu letniego pod hasłem „Biathlon dla każdego”, których organizatorami byli UKS „Sztafeta” oraz ZSP w Króliku Polskim. Celem turnieju były: popularyzacja wśród dzieci i młodzieży biathlonu, promowanie aktywnych form wypoczynku oraz zachęta do uprawiania sportu.
W zawodach, które miały rangę wojewódzką, wzięli udział uczniowie z następujących UKS-ów oraz szkół : UKS „Partyzant” Lubatowa, UKS „Karpaty” Klimkówka, UKS „Gem” Posada Górna, UKS „Tornado” Milcza, ZSP Wróblik Szlachecki oraz gospodarze zawodów UKS „Sztafeta” Królik Polski.

Zawodnicy zostali podzieleni na kategorie w zależności od wieku i płci:
Kategoria A – chłopcy - gimnazjum, rocznik 2001–2003
Kategoria B – dziewczęta - gimnazjum, rocznik 2001–2003
Kategoria C – chłopcy - szkoła podstawowa, rocznik 2004–2006
Kategoria D – dziewczęta - szkoła podstawowa, rocznik 2004–2006
Rywalizacja odbywała się w miłej i przyjaznej atmosferze, zgodnie z zasadami fair play, a uczestnicy turnieju popisali się doskonałą kondycją, celnym okiem i opanowaniem. Nad prawidłowością zawodów czuwali: delegat techniczny p. mgr Jacek Penar, sędzia główny p. mgr Sławomir Kasperkowicz oraz sekretarz zawodów p. mgr Tomasz Dyląg.

W ogólnej klasyfikacji indywidualnie Aleksandra Pęcak - III miejsce,  Emilia Kijowska - II miejsce, Bartlomiej Ostach - IV miejsce. Drużynowo (Emilia Kijowska, Łucja Zajdel, Julia Kijowska) - III miejsce. Gratulujemy!

Kolejne sukcesy w gminnym konkursie o Puchar Dyrektora WORD w Krośnie

W piątek 5 maja 2017 roku w Zespole Szkół Publicznych w Milczy odbył się Gminny Konkurs o Puchar Dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krośnie. Wzięli w nim udział uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z terenu gminy Rymanów. Celem konkursu jest popularyzacja wiedzy z zakresu przepisów ruchu drogowego, kształtowanie nawyków właściwego uczestniczenia w ruchu drogowym, propagowanie kultury komunikacyjnej wśród dzieci i młodzieży szkolnej oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. W konkursie wzięły udział trzy reprezentacje gimnazjum; z Milczy ( Łucja Zajdel, iktor Łabuda, Jakub Prajzner), Królika Polskiego i Klimkówki oraz cztery reprezentacje szkół podstawowych; z Milczy (Marzena Szafran, Szymon Bilski, Marcin Stapiński i rezerwowo Jakub Szarek) , Królika Polskiego, Wróblika Szlacheckiego, Klimkówki.  Pani dyrektor Beata Kozerska-Szewczyk powitała zaproszonych gości,  uczestników konkursu i ich opiekunów oraz przedstawicieli policji. Konkurs składał się z dwóch części teoretycznej i praktycznej. W części teoretycznej uczestnicy rozwiązywali test, składający się z 25 pytań dotyczących znajomości przepisów ruchu drogowego, znaków drogowych, pierwszeństwa przejazdu przez skrzyżowania oraz zasad udzielania pierwszej pomocy. W części praktycznej wykazywali się umiejętnością jazdy na rowerze w ,,mini miasteczku ruchu drogowego’’ oraz pokonywaniem przeszkód ustawionych na placu tj. slalom z ograniczeniem, rynna, równoważnia, korytarz z desek, ósemka. Zacięta rywalizacja uczestników towarzyszyła do samego końca konkursu.  Na zakończenie konkursu rozdano puchary, dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez Gminę Rymanów, a  Pan Burmistrz Jan Materniak podkreślił, że bezpieczeństwo na drodze jest sprawą najważniejszą i pogratulował uczestnikom konkursu za wspaniałą rywalizację, a opiekunom podziękował za  przygotowanie do konkursu.


W kategorii szkół podstawowych:
I miejsce - SP w Milczy
II miejsce - SP we Wróbliku Szlacheckim
III miejsce - SP w Króliku Polskim
IV miejsce
- SP w Klimkówce

W kategorii gimnazjum :
I miejsce - Gimnazjum w Milczy
II miejsce - Gimnazjum w Króliku Polskim

III miejsce - Gimnazjum w Klimkówce


Drużyny, które zajęły pierwsze miejsca, będą reprezentować Gminę Rymanów w finale powiatowym, który odbędzie się  w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Krośnie.

Sukcesy naszych uczniów w konkursie BRD


W dniach 25 i 26 kwietnia 2017 r.   w Krośnie odbył się powiatowy konkurs BRD dla szkoły podstawowej i gimnazjum.  Uczniowie z SP wystąpili w składzie : Marzena Szafran, Weronika Suwala, Szymon Bilski i Marcin Stapiński, natomiast gimnazjum reprezentowali: Jagoda Prajzner, Wiktor Łabuda, Jakub Prajzner i rezerwowo Julia Kijowska. Uczestnicy konkursu najpierw rozwiazywali test z zakresu przepisów ruchu drogowego składający się z 25 pytań oraz test ze skrzyzowań składający się z 10 pytań. Kolejne konkurencje odbyły się na placu składajace się z przejazdu rowerem po torze sprawnościowym i miasteczku ruchu drogowego. W ogólnej klasyfikacji drużynowej nasi uczniowie zarówno z SP jak i gimnazjum zajęli wysokie drugie miejsce, a Marcin Stapiński i Jakub Prajzner w klasyfikacji indywidualnej miejsce pierwsze. Gratulujemy !!!

Wesołego Alleluja !

Wielkanocne potrawy

„MINI MISTRZOSTWA ŚWIATA” W PIŁCE NOŻNEJ O PUCHAR BURMISTRZA GMINY RYMANÓW


6 kwietnia 2017 r. w Hali Sportowej w Sieniawie odbył się I Turniej „ Mini Mistrzostwa Świata” w piłce nożnej o Puchar Burmistrza Gminy Rymanów. W zawodach uczestniczyli uczniowie urodzeni w 2007 roku i młodsi. Naszą szkołę reprezentowali: Wiktor Głód, Szlemp Gabriel, Stapiński Dominik, Przybylski Dominik, Wojtaszko Rafał, Wojnar Wojciech, Szarek Adam, Suwała Gracjan. Drużyny uczestniczące w rozgrywkach zostały podzielone na dwie grupy.
I grupa
SP Wróblik Szlachecki
SP Posada Górna
SP Rymanów
SP Królik Polski
II Grupa
SP Klimkówka
SP Sieniawa
SP Bzianka
SP Milcza
Wyniki drużyny z Milczy.
Faza grupowa
Milcza
Bzianka 2:1
Milcza
Klimkówka 0:1
Milcza
Sieniawa 0:0
Półfinały
Milcza
Posada Górna 0:2
Mecz o 3 miejsce
Milcza
Klimkówka 0:2
Ostatecznie zajęliśmy 4 miejsce. Turniej  wygrała drużyna z Posady Górnej.
Gratulujemy naszym młodym piłkarzom i życzymy dalszych sukcesów!!!

Regionalne Mistrzostwa Pierwszej Pomocy

Dnia 24 marca 2017r. uczennice klasy III Gimnazjum, w składzie: Emilia Kijowska, Łucja Zajdel, Izabela Bluj oraz rezerwowa Jagoda Prajzner,  wzięły udział w X edycji Regionalnych Mistrzostw Pierwszej Pomocy, które odbyły się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4. w Krośnie.  Pierwszym zadaniem był test pisemny. Po sprawdzeniu wiedzy teoretycznej przystąpiono do wykonania zadań praktycznych. Pierwszą scenką , z którą dziewczyny musiały się zmierzyć było potrącenie rowerzystki  przez samochód osobowy. Drugą, była bójka dwóch dziewczyn na boisku sportowym. Jedna z uczestniczek zdarzenia miała wbity nóż w ramię, druga ranę ciętą szyi. Ostatnim zadaniem była resuscytacja niemowlęcia, dziecka i osoby dorosłej. Zdobywając 127,75 pkt. uczennice naszego Gimnazjum zajęły  IX miejsce . Do Mistrzostw uczennice zostały przygotowane przez Pana Sławomira Kasperkowicza oraz Panią Bożenę Kaczkę.

Emilia Kijowska

Pierwszy "Dzień Wiosny"

21 marca  z okazji "Dnia Wiosny", uczniowie naszej szkoły wzięli udział w rozgrywkach sportowych. Poszczególne klasy przygotowały transparenty, wystawiły swoje reprezentacje by móc się sprawdzić w poszczególnych konkurencjach. Wspanialy doping i zacięta rywalizacja klas towarzyszyła przez cały czas zawodów. Na koniec został rozegrany mecz w piłkę siatkową pomiędzy uczniami gimnazjum, a nauczycielami.

"Dzień Kobiet"

W piątek 10 marca 2017 r. w naszej szkole miały miejsce uroczystości z okazji Dnia Kobiet. Uczniowie z klasy 4, 5 i 6 wystąpili w krótkim programie słowno-muzycznym , przygotowanym pod kierunkiem p. Sławomira Kasperkowicza.  Recytowane wiersze i zaśpiewane piosenki przez uczniów podbiły serca wszystkich pań.  Na koniec zaśpiewano tradycyjne "sto lat" i zlożono życzenia. Wszystkie panie otrzymały kwiaty.

Desery owocowe w klasie szóstej

Klasa VI  na zajęciach technicznych z wielkim zaangażowaniem przystąpiła do prac związanych z deserami owocowymi. Uczniowie wykazali się wielkim kunsztem kulinarnym co miało odzwierciedlenie w wykonywanych pracach. Na koniec nastąpila ogólna degustacja  deserów.

ELIMINACJE GMINNE OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU WIEDZY POŻARNICZEJ „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”


Gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom” odbyły się w Zespole Szkół Publicznych
w Rymanowie we wtorek 7 marca 2017r.  
Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego.
Naszą szkołę w kategorii szkół podstawowych reprezentowały uczennice Oliwia Przybylska i Katarzyna Wojtaszko, natomiast w kategorii gimnazjów  Gabriela Romańczak i Dominika Wójcik.
Turniej składał z dwóch etapów części pisemnej  -  testu i części ustnej do  której zostali zakwalifikowani uczniowie z największą ilością punktów z testu (po 4 osoby w grupie). Do finałowej czwórki w swoich kategoriach zakwalifikowały się Katarzyna Wojtaszko i Gabriela Romańczak. Dziewczyny ostatecznie zajęły czwarte miejsca. Jest to niewątpliwie duży sukces, ponieważ tematyka konkursu jest bardzo trudna i wymaga od uczestnika długich przygotowań.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu!!!

Gminne zawody w piłce siatkowej chłopców szkół podstawowych

W dniu 21 lutego odbyły się w naszej szkole Gminne rozgrywki w piłce siatkowej w kategorii chłopców szkół podstawowych w ramach „Igrzysk Młodzieży Szkolnej - SZS”. W zawodach wzięły udział dwie drużyny: Szkoła Podstawowa w Głębokiem i Szkoła Podstawowa w Milczy. Warto zaznaczyć, że w turnieju mogły wziąć udział wszystkie Szkoły Podstawowe z terenu Gminy Rymanów. Skład naszej drużyny stanowili: Szymon Bilski, Robert Kilar, Paweł Suwała, Jakub Szarek, Szymon Penar, Piotr Zima, Kacper Wielobób, Kacper Chentosz, Marcin Stapiński.
W jedynym rozegranym meczu lepsza okazała się drużyna z Głębokiego wygrywając 2:0. Tym samym wywalczyła awans do rozgrywek powiatowych.
Korzystając z możliwości rywalizacji międzyszkolnej rozegrany został, także mecz sparingowy między uczennicami drużyn z Głębokiego i Milczy. W tej konfrontacji także lepiej wypadła drużyna z Głębokiego wygrywając mecz 2:0.
Zawodom towarzyszyła miła atmosfera, rywalizacja FAIR PLAY i głośny doping licznie zgromadzonych kibiców.

"Uczniowie klasy III gimnazjum uczą się praktycznie udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej"

Dnia 17.02.2017 roku uczniowie klasy trzeciej gimnazjum przystąpili do zadań praktycznych z pierwszej pomocy w ramach przedmiotu Edukacjia dla bezpieczeństwa. Zostali podzieleni na dwu i trzyosobowe grupy. Każdy zespół miał do wykonania konkretną scenkę. Pierwsza grupa w składzie Emilia Kijowska i Dominik Kijowski wykonywali resuscytacje u osoby nieprzytomnej i nieoddychającej. Drugi zespół musiał poradzić sobie z zakrztuszeniem u niemowlęcia i zasłabnięciem matki .Piotr Romańczak i Łucja Zajdel bardzo dobrze wykonali swoje zadanie. Kolejna ekipa w składzie Izabela Bluj , Patryk Piękoś, Mariola Nycz musiała ułożyć osobę nieprzytomną, ale oddychającą w pozycji bocznej bezpiecznej i stale kontrolować podstawowe funkcje życiowe. Ostatnia drużyna otrzymała scenkę w której osoba zadławiła się posiłkiem a następnie dostała krwotoku z nosa ,który nie ustawał .Jagoda Prajzner i Wiktor Wojnar poradzili sobie w wykonaniu ciekawej scenki. Oczywiście przy każdym zadaniu uczniowie musieli wezwać karetkę pogotowia. Wszyscy świetnie się bawili ,zajęcia były bardzo ciekawe.

Jagoda Prajzner

Prace kulinarne uczniów klasy I gimnazjum

W dniu 9.02.2017 r. na zajęciach technicznych uczniowie z klasy I gimnazjum wykonywali prace praktyczne związane z ulubionymi deserami. Pracując w grupach musieli nie tylko wykazać się swoimi zdolnościami kulinarnymi, ale też pomyslowością, zaangażowaniem i współpracą by osiągnąć efekt końcowy.

Konkurs z Pierwszej Pomocy Przedmedycznej w Krośnie

W dniu 31.01.2017 r.  na basenie w Turaszówce odbył się konkurs z zakresu Pierwszej Pomocy . Naszą drużynę reprezentowały: Łucja Zajdel, Emilia Kijowska, Jagoda Prajzner oraz rezerwowo Iza Bluj.  Młodzież brała udział w zawodach a jednocześnie podzielona na dwie grupy wzięła udział w prelekcjach zorganizowanych przez WORD Krosno. Po oficjalnym rozpoczęciu i napisaniu testu teoretycznego uczniowie w trzyosobowych zespołach ruszyli na tor zmagań. Pierwszą sceną był wypadek w pustostanie - tam uczniowie musieli udzielić pomoc poszkodowanej poparzonej w wybuchu gazu i drugiej nieprzytomnej - w zaawansowanej ciąży. Należało wezwać pogotowie, straż pożarną, odsunąć kuchenkę turystyczną i opatrzyć poszkodowaną. Z kolei nieprzytomną należało ułożyć na lewym boku dbając o drożność dróg oddechowych i płód.
Druga pozoracja związana była z lokalizacją - basenem-. Autorem sceny było życie - Dawid Golonka, ratownik medyczny a jednocześnie ratownik WOPR miał okazję w swej pracy udzielać pomocy osobom będącym we wstrząsie termicznym. Poszkodowana siedziała w saunie a następnie bardzo szybko wskoczyła do zimniejszej wody w basenie. Dochodzi do skurczu naczyń krwionośnych i groźnych dla życia powikłań. Młodzież musiała uspokoić koleżankę poszkodowanej, oraz udzielić pomocy poszkodowanej - ogrzać, osłonić folią nrc, wytrzeć, wezwać pomoc i kontrolować funkcje życiowe.
Na trzecim stanowisku młodzież wykazywała się jak co roku umiejętnością resysuscytacji krążeniowo - oddechowej z użyciem AED.
W ogólnej klasyfikacji nasza drużna uplasowała się na dziesiątym miejscu. Gratulujemy !!!

"Wspólne kolędowanie"

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego