Zespół Szkół Publicznych w Milczy

Idź do spisu treści

Menu główne

Z życia przedszkola 2017/18

Przedszkole
 

Przedszkolaki ulepiły „Bałwana”.

,,Ulepimy bałwana, śniegowego bałwana,
czekaliśmy tu na niego cały rok.
Ulepimy bałwana, śniegowego bałwana,
tak ulepić to potrafi mało kto. ''

Tak się cieszyły przedszkolaki ze śniegu- ulepiły wspólnego w tym roku bałwana!

Przedszkolacy uczą się udzielania pierwszej pomocy!

Przedszkolaki  z obu grup uczyły się zasad udzielania pierwszej pomocy od starszych kolegów, czyli wolontariuszy z naszej szkoły .Opowiedzieli oni dzieciom w jaki sposób udziela się pierwszej pomocy, jak pomóc poszkodowanym zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Maluszki z zainteresowaniem słuchały wskazówek dotyczących zachowania się w sytuacji zagrożenia życia. Nauczyły się podstawowych numerów alarmowych oraz jak wezwać pomoc przez telefon. Duże wrażenie na dzieciach zrobił fantom, a właściwie kilka fantomy, na których dzieci uczyły się podstaw reanimacji. Spotkanie to miało na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie najmłodszych z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w wypadku nieobecności osób dorosłych. Bardzo ważne jest wprowadzenie tematyki pierwszej pomocy i oswajanie z nią najmłodszych, bowiem kiedy dorosną, nie będą się bały udzielać pierwszej pomocy. Coraz częstsze doniesienia z kraju pokazują, że dzieci znakomicie radzą sobie w sytuacjach, w których nierzadko dorośli maja problem. Serdecznie dziękujemy Gabrysi, Darii oraz Dominice za bardzo cenne wskazówki w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

WIEMY,  CO  JEMY    

Nasze  przedszkole oraz szkoła  podejmuje wiele  inicjatyw  mających  na  celu poszerzenie wiedzy  naszych  wychowanków  oraz  wyrabianie prozdrowotnych  nawyków. W  związku  z  tym  w  piątek  16  lutego   odwiedził nas niezwykły  gość - Pani  dietetyk  Katarzyna Bąk.  W interesujący  sposób  przedstawiła dzieciom zawód  dietetyka,  poszerzyła wiedzę na temat  zdrowego  odżywiania, zapoznała  z  piramidą  żywienia  od produktów  najzdrowszych  i  najbardziej wartościowych  po  te,  które w odżywianiu  mogłyby  zostać  wyeliminowane bez  szkody  dla  organizmu. Tłumaczyła,  dlaczego  należy  ograniczać słodycze  i słodkie napoje,  a zwiększyć  spożycie  warzyw  i  owoców,  a także w jaki  sposób  żywność  wpływa  na nasze  zdrowie  i  zachowanie.  Przy pomocy  dzieci  przeprowadziła  również  eksperyment  z  cukrem,  który  miał uświadomić  młodszym jak i starszym dzieciom,  jak  duża  ilość tego składnika  znajduje  się w żywności oraz  napojach zwłaszcza  gazowanych.  Dziękujemy Pani Kasi za „kilka kalorii dobrych informacji”.


Walentynki.

,,Mam serduszko, wielkie serce, spójrz jakie czerwone.
Kogo kocham, kogo lubię, rzucę w jego stronę.
Ciebie kocham, Ciebie lubię, Ciebie pocałuję.
A czerwone dziś serduszko, wszystkim podaruję”

14 luty to wyjątkowa data dla wszystkich zakochanych. Co roku tego dnia obchodzimy Walentynki, Święto na cześć rzymskiego biskupa Św. Walentego, patrona miłości. W naszym przedszkolu również nie mogło zabraknąć elementów miłości, jakimi są czerwone serduszka witające nas na holu przedszkola i w każdej sali. Tego dnia w każdej grupie odbyły się zajęcia dotyczące przyjaźni, miłości oraz sposobów jej wyrażania. Przedszkolaki uczestniczyły w tematycznych zabawach ruchowych, dydaktycznych i plastycznych, podczas których dominowały serca i kolor czerwony. Dzieci z wielką radością przygotowywały niespodzianki oraz kartki dla swoich kolegów, koleżanek, rodziców i innych bliskich osób. Najważniejsze, że był to dzień pełen pozytywnych emocji i radości, a dzieci z chęcią uczyniły z tej tradycji edukacyjną ucztę.
Wszystkim życzymy mnóstwo szczęścia i oczywiście miłości!

 

Wizyta Świętego Mikołaja

Wszystkie dzieci Mikołaja kochają,
Wszystkie dzieci na niego czekają,
Moc prezentów każdemu przyniesie,
Każde dziecko z prezentów się cieszy.
A Mikołaj, choć siwą ma brodę,
To wśród dzieci wciąż czuje się młodo,
Wszystkie głaszcze po twarzach,
Prezentami obdarza
I o każdym pamięta w te święta.

6 grudnia do naszego przedszkola zawitał Święty Mikołaj. Już od kilku dni dzieci przygotowywały się do spotkania  z niezwykłym gościem. Wszystkie chętnie uczyły się wierszy i piosenek, aby godnie zaprezentować się przed Mikołajem i rodzicami. W środę już od samego rana przedszkolaki z niecierpliwością nasłuchiwały głosu dzwonka oznajmiającego przybycie Świętego Mikołaja. Wreszcie zjawił się w asyście aniołków z workami prezentów. Dzieci zaprezentowały swój program artystyczny i zapewniły Świętego o tym, że były grzeczne. W nagrodę wszystkie  otrzymały prezenty i pozowały do pamiątkowego zdjęcia. Odbierając upominki  przedszkolaki mogły usiąść na kolanach Mikołaja i przytulić się do niego.
Radości było co nie miara, bo Mikołaj przywiózł nie tylko prezenty dla dzieci, ale także zabawki do przedszkola. Nie zapomniał również o wszystkich zebranych, których aniołki częstowały słodyczami. Na koniec dzieci podziękowały  za  prezenty , obiecały, że będą grzeczniejsze i prosiły  Go, aby odwiedził je za rok.


"Dzień Uśmiechu"

W Zespole Szkół Publicznych w Milczy dzień 28.11.17 został ogłoszony „Dniem Uśmiechu”.  W zabawie brali udział uczniowie wszystkich klas: od przedszkola do III gimnazjum. Został ogłoszony konkurs na najładniejszą klasową dekorację. Dzień Uśmiechu w naszej szkole pokazał, że dzieci młodsze jak i starsze mają mnóstwo ciekawych pomysłów, aby uczcić ten radosny dzień. Tańcom i zabawom ruchowym nie było końca. Na koniec tego emocjonującego dnia dzieci wykonały wesołe kanapki, odbył się również konkurs na najładniejszy uśmiech po wypiciu soku z cytryny Egzamin wszyscy zdali doskonale za co otrzymali specjalne meda
le.

Światowy Dzień Makaronu uczciły  przedszkolaki z Milczy

25 października na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Makaronu. My wiemy już, że w piramidzie żywienia obok pieczywa są makarony, dlatego postanowiliśmy w ten szczególny dzień wybrać się w magiczną podróż do Włoch i poznać jego historię. Było mnóstwo atrakcji
oglądanie różnych makaronów, rebusy i zgadywanki makaronowe, włoskie tańce. Na koniec odbyła się wielka degustacja. Makarony były przygotowywane  na różne sposoby..i nie została nawet mała niteczka .

„Wesołe Maluchy ” na wycieczce

W dniu 20 października  dzieci z przedszkola „Wesołe Maluchy” z Milczy wraz z opiekunami wyjechali na wycieczkę po najbliższej okolicy. Najpierw udali się do huty szkła ,,Sabina
’’ w Rymanowie, gdzie zostali serdecznie powitani przez właściciela pana Henryk Rysza. Następnie jeden z pracowników huty opowiedział o tym jak powstaje szkło, zaś inny pan pokazał, jak powstają wyroby ze szkła. Na oczach dzieci z masy szklanej powstały: ślimak, kotek i kaczka. Dzieci z wielkim zainteresowaniem i zachwytem obserwowały prace hutników. Zobaczyły też piec hutniczy i potrzebne do pracy dysze. Dwoje z nich samodzielnie wydmuchało szklane bańki. Na zakończenie podziwiali szklane wyroby w galerii. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Zakładzie Aktywności Zawodowej w Rymanowie Zdroju. Dzieci mogły zobaczyć hodowlę kwiatów w ogromnym tunelu. Dowiedziały się także w jaki sposób wytwarza się pyszne pierogi!!! Ostatnim punktem wycieczki była przejażdżka kolejką po parku zdrojowym w Rymanowie Zdroju. Wycieczka zakończyła się walką w suchych liściach.

Święto Pieczonego Ziemniaka w przedszkolu w Milczy

Kto i kiedy odkrył, że bulwy ziemniaków są jadalne, tego dokładnie nie wiemy. Istnieją jednak przesłanki, że ziemniak pochodzi z Ameryki Południowej, a pierwsze wieści o nim dotarły do Europy wraz z odkryciem przez Kolumba Wyspy Hispanioli (1493r.)

,,Święto Ziemniaka dzisiaj  mamy.
Bawiąc się radośnie na pieczone kartofle czekamy.”

Takie motto przyświecało dzieciom z przedszkola Wesołe Maluchy w Milczy, które 29 września obchodziły  Święto Ziemniaka. W tym dniu maluchy i starszaki przeniosły się do  Krainy Pieczonego Ziemniaka, aby się wspólnie pobawić. Wysłuchały Krótkiej bajki o ziemniaku i dowiedziały   kilku ciekawostek dotyczących tego pospolitego warzywa , które okrzyknięto  królem polskiego stołu i wyznaczono w kalendarzu jego święto. Na placu przedszkolnym popisywały się sprawnościami  fizycznymi biorąc udział w różnych konkurencjach sportowych  takich jak: sadzenie ziemniaków, transporter ziemniaków, ziemniaczany slalom, rzut ziemniakiem do celu, kelnerzy. Była także konkurencja plastyczna . Dzieci odbijając ziemniaczane stempelki tworzyły kolorowy szal dla Pani Jesieni. Nie zabrakło też zabaw przy muzyce.   Wszyscy wesoło się bawili , bo przecież -Uśmiech, humor i zabawa to jest najważniejsza sprawa!” Na koniec przedszkolaki robiły sobie pamiątkowe zdjęcia i smakowały pieczonych ziemniaków.

Dzień Przedszkolaka w Przedszkolu Wesołe Maluchy w Milczy


„Każdy przedszkolak dobrze wie,
że kiedy 20 wrzesień zbliża się,
od najmłodszego, aż po starszaka,
wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka"

20 września - to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce. Tego dnia przypada Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Święto zapoczątkowane zostało w 2010 roku przez  placówki w Łodzi. Trzy lata później Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka ustanowił Sejm Rzeczpospolitej Polskiej.  Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci. Ma też  przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego. W tym dniu nasze przedszkolaki  zebrały się wspólnie ( maluchy i starszaki) w jednej sali i zostały zaproszone do wspólnej zabawy i udziału w konkursach .Czekały na nich różne atrakcje, które przygotowały panie. Świętowanie rozpoczęły piosenką „Powitanką”.  Następnie  były życzenia,  malowanie twarzy, tańce i wesołe zabawy ze śpiewemoraz wspólne oglądanie bajki o przygodach Krecika. Ważnym elementem tego radosnego dnia stały się śmieszne prezentacje i eksperymenty.  Dzieci  oglądały  je z dużym zaciekawieniem i skupieniem . Na zakończenie odbyły się międzygrupowe zawody sportowe. Radość, śmiech i głośny doping uczestników świadczyły o wspaniałej zabawie. Nie zabrakło też słodkiej niespodzianki. W nagrodę za wspólną zabawę każde z dzieci otrzymało piękną odznakę z okazji obchodzonego Święta. Mamy  nadzieję, że obchody tego święta dostarczyły dzieciom wiele radości i niezapomnianych wrażeń. Wszystkiego najlepszego !

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego