Zespół Szkół Publicznych w Milczy

Idź do spisu treści

Menu główne

Z życia przedszkola 2017

Przedszkole
 

Zakończenie roku przedszkolnego 2016 / 2017

Kart w kalendarzu było nie mało
Codziennie jedną zdejmował czas
I cóż powiecie ot przeleciało

Rok szkolny minął jak z bicza trzasł…!

W piątek 23.06.2017r. o godzinie 11.00 odbyła się uroczystość z okazji Zakończenia Roku Przedszkolnego z udziałem Rodziców i zaproszonych gości. Pani Dyrektor powitała zebranych gości, a dzieci  przedstawiły program artystyczny o naszym przedszkolu oraz zbliżających się wakacjach. Starszaki, które po wakacjach idą do pierwszej klasy żegnały przedszkole, a młodsze dzieci pożegnały swych starszych kolegów i koleżanki.. W przygotowanie uroczystości dzieci włożyły wiele pracy, a zaproszeni rodzice i Dyrekcja przedszkola docenili gromkimi brawami. Na zakończenie uroczystości dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy ukończenia oddziału przedszkolnego, udziału w zajęciach z j. angielskiego oraz katechezy. Panie nauczycielki przygotowały dla dzieci słodki poczęstunek oraz małe „co nieco” w postaci baniek mydlanych.
Dziękujemy wszystkim dzieciom za ten wspaniały rok, rodzicom za zaangażowanie i każdą chwilę, kiedy mogliśmy wspólnie myśleć o naszych przedszkolakach. Absolwentom  życzymy samych sukcesów w szkole, dużo radości i uśmiechu na każdy dzień.


Pożegnanie w Kuchcikowie

21 czerwca 2017 r. na ostatnim już spotkaniu w „Kuchcikowie", „Wesołe Maluchy"  zostały postawione chyba przed najcięższym zadaniem. Przedszkolaki, musiały wykazać się niemałymi umiejętnościami, a właściwie wiedzą... a przede wszystkim pamięcią. Uczestniczyły  bowiem w Quize Kulinarnym dotyczącym różnorakiej działalności dzieci na zajęciach oraz "ciekawostek kulinarnych", które zostały przekazane im w trakcie naszych wspólnych spotkań. Na zakończenie spotkania, aby uczcić działalność naszego kółka kulinarnego na wszystkich czekała jeszcze jedna niespodzianka - przygotowanie tortu  truskawkowego  oraz  szampan „Picolo”. Dzieci ochoczo zabrały się do pracy: obierały truskawki, płukały ,kroiły, ucierały, miksowały, układały i nakrywały do stołu. Jednak pojawił się mały problem z otworzeniem szampana, ale z pomocą  taty Mikołaja Sikory udało się. Na koniec dzieci stwierdziły, że tort  wyszedł im pyszny!!!!!!


Wycieczka  do Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych oraz  Parku Mani w Polance, nieopodal Krosna

12 .06.2017 roku „Wesołe Maluchy”  wraz z paniami, udały się na wycieczkę autokarową do Krosna. Celem i założeniem wycieczki było zapoznanie dzieci z najbliższą okolicą. Poznanie pracy leśnika , oraz  zaznajomienie z  ciekawymi sposobami zabawy grupowej. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzenie Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych. Podczas lekcji edukacyjnej dzieci zapoznały się z gatunkami drzew, roślin znajdujących się na ziemiach karpackich oraz z ptactwem i zwierzyną zamieszkującą te tereny. Dowiedziały się o sposobie pielęgnacji i niesienia pomocy zarówno roślinom jak i zwierzętom. Poznały również specyfikę pracy leśnika. Punktem kulminacyjnym, który sprawił najwięcej frajdy dzieciom był pobyt  w Parku Mani Krośnieńskim Całosezonowym Rodzinnym Parku Rozrywki dla dzieci w Polance, nieopodal Krosna. Po przybyciu na miejsce zobaczyliśmy piękny i ciekawy teren, pełen różnych atrakcji. Najmłodsze przedszkolaki najchętniej spędzały czas w Kąciku Malucha, gdzie mogły poskakać na trampolinie, wspinać się po wieży, pozjeżdżać na zjeżdżalni lub pobawić się w piaskownicy. Niektórzy  bardzo dzielnie pokonywali mini park linowy z przeszkodami, oczywiście nie zapominając o kaskach ochronnych. Mega atrakcją były kule wodne oraz łódki, znajdujące się w płytkim basenie wodnym dostarczały nam one niezapomnianych przeżyć. Czas zabawy minął jednak bardzo szybko i około godziny 14.00 musieliśmy już wracać do przedszkola. Zanim jednak wybraliśmy się w drogę powrotną, maluszki zjadły smaczny obiadek, który zabraliśmy z sobą z przedszkola. Jesteśmy przekonani, że niedługo ponownie odwiedzimy Park Mani, gdzie tak miło spędziliśmy    poniedziałkowe przedpołudnie .  Z wycieczki wszyscy wrócili cali i zdrowi z uśmiechem na twarzach.

Z wizytą w zakładzie krawieckim

Aby pogłębić wiedzę i przyjrzeć się z bliska pracy krawcowej przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do krawcowej pani  Bernadety Wojtaszko.Dzieci poznały różne maszyny krawieckie, specjalne parowe żelazka oraz inne drobne przybory potrzebne do pracy. Dowiedziały się, jak złożyć zamówienie na bluzkę czy spodnie. Z zaciekawieniem obserwowały, jak bierze się miarę, robi formę i kroi materiał oraz jak wszywa się różne dodatki. Wszystkie dzieci tego dnia chciałyby  rozpocząć pracę w takim zakładzie. Przedszkolaki były urzeczone zaczarowanym światem zatrzasków, zamków i guziczków. W zamian za ciekawe spotkanie dzieci wręczyły pani Bernatce  podziękowanie w formie laurki. Na koniec pani krawcowa poczęstowała dzieci ciasteczkami oraz słodkimi lizaczkami.

Wycieczka do mini ZOO „Majster”.

2 czerwca  2017r. dzieci przedszkolne wzięły udział w wycieczce do Mini ZOO, które znajduje się w siedzibie firmy „Majster” w Krośnie. Wycieczka miała charakter edukacyjny. Przewodnik oprowadził nas po sklepie i opowiedział o mieszkańcach Mini ZOO. Dzieci miały okazję zobaczyć z bliska takie zwierzęta jak: węże, jaszczurki, chomiki, świnki morskie, króliki, wiewiórki, szynszyle, kameleony, papugi, bażanty i inne ptaki oraz rybki akwariowe. Podczas oglądania zwierząt przypomniał przedszkolakom jak o nie dbać. W naszej obecności zaprezentował proces karmienia wybranych zwierząt i chętnie odpowiadał na nasze pytania. Na zakończenie wycieczki dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy za udział w zajęciach majsterkowania.

„Dzień Dziecka"

„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”


Tak 1 czerwca 2017 roku świętowały  „Dzień Dziecka” dzieci z przedszkola „Wesołe Maluchy” oraz klas I – III SP naszej szkoły. Uroczystości rozpoczęły się od zabaw ruchowych w ogródku przedszkolnym. Gdy dzieci troszeczkę zmęczyły się zabawą, panie nauczycielki zaprosiły dzieci na poczęstunek w postaci  galaretki owocowej z bitą śmietaną, ciasteczek, cukierków, paluszków oraz popcornu. Najwięcej jednak frajdy maluszkom oraz starszym dzieciom  sprawiła wizyta „Pana Gąbki”, który z dziećmi bawił się przy muzyce. Dzieci uczestniczyły w różnego rodzaju konkursach i zawodach. Przebierały się w śmieszne peruki i kapelusze. Dużym zainteresowaniem cieszył się bufet przygotowany przez rodziców. Dzieci po dniu pełnym wrażeń z radością żegnały się z  „Panem Gąbką” i jeszcze długo wspominały ten radosny dzień.

Dzień Mamy i Taty  „CUDOWNYCH RODZICÓW MAM…”
Najmłodsi uczniowie naszej szkoły oraz przedszkola w tym roku uczcili święto Mamy i Taty 6 czerwca   2017 r.   zapraszając rodziców na uroczystą akademię,która odbyła się w Sali Domu Ludowego. Czcząc Dzień Matki przypadający 26.05 oraz Dzień Ojca 23.06, zadedykowali rodzicom swój występ pod hasłem  „Cudownych rodziców mam…”. Przedszkolaki, zaprezentowały przedstawienie  „ O niegrzecznej żabce”.  w słowach wierszy i piosenek powiedzieli swoim rodzicom, jak bardzo ich kochają. Dzieci w ten sposób chciały podziękować swym ukochanym opiekunom za miłość  i troskę oraz trud, włożony w ich wychowanie. Do życzeń dołączyli się również pan burmistrz Jan Materniak, pani dyrektor Beata Kozerska-Szewczyk, ,  pan radny Józef Kijowski, proboszcz  parafii ks. Józef  Niezgoda oraz wychowawczynie poszczególnych oddziałów. Ten radosny dzień uświetnił  słodki poczęstunek przygotowany przez niezawodnych rodziców .Pragniemy również podziękować pani Biernatce Wojtaszko za uszycie spódniczek.


Konkurs Talentów Przedszkolnych "Pluszowego Misia"

W dniu 30 i 31 marca 2017r. w sali Kina „Sokół” w Rymanowie, odbył się Konkurs Talentów Przedszkolnych „O Nagrodę Pluszowego Misia”, którego organizatorem jest Gminny Ośrodek Kultury w Rymanowie. W tym roku konkurs po raz pierwszy został podzielony na dwie tury. Przyczyną takiego podziału była bardzo  duża liczba zgłoszonych dzieci. Uczestnicy konkursu mogli zaprezentować się w trzech kategoriach: piosenka, wiersz ,inscenizacja. Występy dzieci oceniało jury w składzie czterech osób.
W pierwszym dniu nasze przedszkole reprezentowały następujące dzieci w kategorii wiersz Wiktoria Kijowska recytowała wiersz Jana Brzechwy „Samochwała” , Emilia Przybylska wiersz Iwony Pietruchy  „Na Misiowe Urodziny”, Aleksandra Kijowska zaprezentowała wiersz Jana Brzechwy „Na straganie” oraz Mikołaj Magryś wiersz  Grażyny Koby „Wiosna”. W kategorii piosenka wystąpiły trzy dziewczynki  Emilia Cisowska zaprezentowała piosenkę pt. „Miłości znak”, Oliwia Prugar „Moja fantazja” oraz Laura Skiba „Puszek-Okruszek”. W drugim dniu swoim talentem recytatorskim pochwalił się Karol Wielobób w wierszu Jana Brzechwy „Psie smutki” oraz Zuzanna Dmitrzak, Jagoda Magryś i Krzysztof Ostach wystąpili w inscenizacji teatralnej Jana Brzechwy „Żuk”. Z piosenką wystąpiły Paulina Kijowska „Dżungla” oraz Milena Cisowska „Pieski małe dwa”. Umiejętności dzieci, rozwijanie pamięci, przełamywanie lęków i stresów przed publicznym wystąpieniem to niewątpliwie ważne cele tego konkursu. Dla nas jednak bezcenne były pozytywne emocje i radość , która towarzyszyła przedszkolakom. Umiejętności dzieci i ich aktorskie talenty wzbudziły naszą dumę oraz podziw. Po udanych występach wszystkie dzieci zostały nagrodzone dyplomami oraz pluszowymi maskotkami. Ten dzień na pewno na długo pozostanie w ich pamięci, gdyż dla większości z nich był to pierwszy występ przed tak dużą publicznością. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Wiosenne kanapki w Kuchcikowie

Przedszkolaki  jednego z marcowych podwieczorków podjęły wielkie wyzwanie pod hasłem ''Robimy zdrowe kanapki ". Zajęcia kulinarne wiosną, to sama przyjemność! Świeże warzywa: sałata,  rzodkiewki i ogórki to doskonałe produkty, które świetnie smakują i mają mnóstwo witamin. Pamiętajmy, że najlepiej smakują kanapki wykonane własnoręcznie.

Jak przedszkolaki z Milczy witały wiosnę ?

W dniu 21 III 2017r. dzieci z  naszego przedszkola wzięły udział w tradycyjnym obrzędzie ,,pożegnania zimy- powitania wiosny”.
Przygotowania do tej uroczystości przedszkolnej odbywały się już dużo wcześniej poprzez naukę adekwatnego repertuaru piosenek, wierszyków i rymowanek.W tym ważnym dniu nasi milusińscy już od samego rana przystąpiły do przygotowań związanych z  powitaniem wiosny. Dzieci z młodszej  grupy wspólnie wykonały kukłę Marzannę z kolorowej bibuły a także przygotowały pyszny wiosenny tort. Mimo, że wiosnę znaleźć to trudna sztuka, przedszkolaki wybrały sie na jej poszukiwanie. Całe przedszkole kolorowym korowodem, z Marzanną i z wiosenną piosenką przemaszerowało ulicami Milczy. Na zakończenie dzieci zebrały się w ogrodzie przedszkolnym gdzie donośnymi okrzykami pożegnały zimę a powitały wiosnę
„Marzanno, Marzanno Ty zimowa panno, Ciebie pożegnamy, wiosnę powitamy”.  Z kwiatami w ręku symbolem wiosny dzieci powróciły do swoich sal.  Obrzędom tym towarzyszyła piękna słoneczna pogoda.. Dzieci stwierdziły zgodnie, że wiosna już przybyła i mamy nadzieję że zagości u nas na dobre. Starsi koledzy ze szkoły podstawowej oraz gimnazjum zaprosili przedszkolaczki do wspólnych rozgrywek sportowych przygotowanych specjalnie na ta okoliczność. Dzieci świetnie się bawiły.  

Dzień Kobiet

8 marca Dzień Kobiet był dniem świątecznie obchodzonym w naszym Przedszkolu. Radosna atmosfera panowała już od samego rana. Chłopcy ze szczególnym zaangażowaniem starali się, aby ten dzień uczynić wyjątkowo miłym jako mali dżentelmeni wyręczali dziewczynki w codziennych obowiązkach dyżurach, porządkowaniu sali po zabawie itp. Obchody tego wyjątkowego dnia miały swoje zwieńczenie w uroczystości, podczas której wszystkie kobiety naszego Przedszkola, zarówno te duże, jak i te małe otrzymały serdeczne życzenia i upominki. I pomimo, iż pogoda za oknem nie była przyjemna, to w przedszkolnych salach panował ciepły, pogodny i wesoły nastrój.

Śladami dinozaurów

Kiedyś w świecie żyły smoki i  to nie bajka, wierzcie mi.
A każdy z nich miał pysk szeroki i  zębów sto błyszczało w nim.
Mieszkały w lasach i jaskiniach albo latały nad chmurami.
Inne  w mórz kryły się głębinach a  zwano je dinozaurami.
Spytacie - A gdzie poznikały? Czemu tu żaden nie przyleci?
A dinozaury się schowały żeby się  ich nie bały  dzieci.

Nasze maluszki  zostały zaproszone do „świata wielkich jaszczurów”. Dzieci uczestniczyły w cyklu zajęć podczas których tworzono okazje do pogłębienia wiadomości na temat dinozaurów oraz budzenia zaciekawienia otaczającym światem, jego prehistorią. Tyranozaur, anklozaur, spinozaur, diplodok nazwy tych tajemniczych stworów pojawiały się w trakcie różnorodnych aktywności dzieci. Podczas „tygodnia dinozaurów” mali odkrywcy mogli poznać życie tych fascynujących gadów - dawnych władców lądów i wód, zarówno tych łagodnych jak i tych groźnych. Dowiedziały się również, co to jest archeologia i paleontologia oraz czym zajmują się te dziedziny nauki. Wykonały również własne figurki dinozaurów z tajemniczej masy.

Mali odkrywcy

Eksperymenty to doskonała forma zaspokojenia ciekawości dzieci przedszkolnych.  Tym razem do zabaw badawczych na naszych zajęciach wykorzystaliśmy  wodę, cukier oraz płyn do naczyń  z czego za pomocą słomek dzieci wydmuchiwały ogromne bańki.  Bardzo aktywnie z ogromnym zaangażowaniem nasi badacze przedszkolni eksperymentowali w tematyce   „bańka w bańce".  Celem tego typu zabaw jest pobudzenie u dzieci myślenia, poszukiwania i poznawania świata.

Zajęcia w "Kuchcikowie"

Podczas kolejnych  zajęć  w Kuchcikowie „Wesołe Maluchy”  przygotowały czekoladowe    kuleczki z ryżu preparowanego..Zgodnie z odczytywanym przez panią przepisem, dzieci mieszały wszystkie składniki. Potem obserwowały jak rozpuszcza się w gorącej kąpieli masło oraz cukierki krówki. Gdy masa ostygła  w końcu mogły przystąpić do formowania ciasteczek, co nie było najprostszym zadaniem, gdyż trochę kleiły się one do małych rączek.
Na jednym z marcowych spotkań przedszkolaczki  wykonywały apetyczne gofry. Ponieważ pieczenie gofrów to zajęcie trochę niebezpieczne z racji mocno rozgrzanej gofrownicy,  przedszkolaki  zmuszone były głównie obserwować. Następnie  z ochotą przystąpiły do dekoracji wypieków bitą śmietaną oraz cukrową posypką.  Na pytanie czy smakuje odpowiadały żartobliwie-” palce lizać”.

Kosmiczne podróże

Miniony tydzień minął Przedszkolakom  pod hasłem „Cuda i dziwy”. Zajęcia miały na celu rozbudzenie zainteresowań dzieci otaczającym nas wszechświatem. Dzieci oglądały różne książeczki o kosmosie, planetach, podróżach kosmicznych, lądowaniu człowieka na Księżycu. Zastanawialiśmy się też, czy życie na innych planetach jest możliwe i czy UFO tak naprawdę istnieje. W trakcie różnych zajęć i zabaw dzieci poznały planety układu słonecznego. Każdy miał okazję przyczynić się do stworzenia  mini kosmosu zbudowania własnej rakiety .Był to tydzień pełen wrażeń i nowych doświadczeń.

,,Dzień Babci i Dziadka 2017’’

14 lutego w Sali Domu Ludowego w Milczy odbyła  się uroczystość zatytułowana „Walentynki  z Babcią i Dziadziem”. W tym szczególnym dniu świętego Walentego uczniowie naszej szkoły pragnęli wyrazić miłość i wdzięczność swoim dziadkom z okazji minionego Dnia Babci i Dziadka. Tradycyjnie, jak co roku, na zaproszenie wnuków przybyło liczne grono gości. Ta wspaniała uroczystość została przygotowana przez  dzieci  z  przedszkola oraz uczniów klas 1-3, pod czujnym okiem wychowawców. Gości powitała i złożyła życzenia dyrektor szkoły p. Beata Kozerska -Szewczyk. Uroczystość   uświetnili swoją obecnością z-ca Burmistrza p. Jan  Materniak, radny Gminy Rymanów p. Józef Kijowski, sołtys wsi Milcza p. Mariusz Prajzner oraz proboszcz parafii ks. Józef Niezgoda.  Na pięknie udekorowanej sali Domu Ludowego przygotowany program artystyczny, zaprezentowały kolejne oddziały uczniów naszej szkoły i przedszkola. Wiersze, piosenki i tańce wywołały na twarzach zebranych gości uśmiech i wzruszenie. Po części artystycznej był czas na uściski, życzenia i słodki poczęstunek, a także wspólne rozmowy przy kawie. Wiele miłych słów skierowali do Babć i Dziadków z-ca Burmistrza, Radny oraz sołtys wsi Milcza. Staraliśmy się, aby przedstawione scenki sprawiły radość wszystkim obecnym na sali. W ten sposób podziękowaliśmy naszym Babciom i Dziadziom za poświęcony czas, bezgraniczną miłość i zrozumienie z Ich strony. Życzymy dużo zdrowia, szczęścia i pomyślności. O słodki poczęstunek podczas uroczystości zadbali rodzice. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze.

,,Karnawał 2017’’

W dniu 11 lutego w naszej szkole odbył się  długo wyczekiwany „Bal karnawałowy”, na który przybyli uczniowie naszej szkoły, przedszkola oraz wszystkie chętne do zabawy dzieci. Prowadząca imprezę pani DJ wprowadziła nas w wesoły nastrój i zachęciła do wspólnej zabawy. Były pociągi, kółeczka, tańce i konkursy sportowe. Uczniowie, zwłaszcza młodsi, przygotowali ciekawe stroje karnawałowe. Wśród radosnych i rozbieganych maluchów można było znaleźć barwne motyle, tygryski, aniołki, dobre wróżki czy piękne księżniczki. Nie zabrakło też odważnych Batmanów, piratów czy spidermanów. W trakcie zabawy odbył się konkurs na „najładniejszy strój karnawałowy”. Wszystkie dzieci wyglądały pięknie. Za udział w konkursie otrzymały nagrody. Zrobione zdjęcia będą wspaniałą pamiątką tego spotkania.Po zabawie z udziałem dzieci młodszych przyszła kolej na  zabawę karnawałową uczniów  klas 4-6 szkoły podstawowej i gimnazjum, którzy bawili się w rytach muzyki dyskotekowej. Tu także nie zabrakło tańca w parach, kółeczek i podskoków. Uczniowie smakowali też różne przekąski z bufetu, przygotowane przez Radę Rodziców.
Była to impreza, połączona z ,,Dniem Otwartym
’’ przedszkola. Podczas balu dzieci, które jeszcze nie uczęszczają do przedszkola, mogły zapoznać się z pracującymi tutaj paniami, obejrzeć sale przedszkolne oraz uczestniczyły we wspólnych zabawach i konkursach. Dzień ten dostarczył dzieciom mnóstwo radości, ruchu i pokazał, że nasze przedszkole, jest bardzo dobrze wyposażone w pomoce dydaktyczne, sprzęt multimedialny, nowe mebelki i zabawki. Jest to miejsce, gdzie można radośnie i bezpiecznie spędzać czas. Wszystkim rodzicom dziękujemy za pomoc w przygotowanie dnia Otwartego oraz Balu Karnawałowego!

Święto Trzech Króli

W niedzielę 6 stycznia o godzinie 16.00  odbyła się uroczysta akademia z okazji święta Trzech Króli pod hasłem „Wspólne kolędowanie”.  Niezwykły czas Bożego Narodzenia daje możliwość spotkania rodziców, uczniów oraz mieszkańców Milczy. Śpiew kolęd jest okazja do zaprezentowania talentów muzycznych uczniów naszej szkoły. Największymi brawami nagrodzony został występ dzieci z przedszkola, które zaprezentowały się w świątecznych piosenkach i zimowym tańcu. Po uroczystej akademii każdy mógł nabyć „paczkę ze słodkościami”, z której dochód jest przeznaczony na rozbudowę szkolnego placu zabaw.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego